Segítsene valaki?

Figyelt kérdés
Hány olyan f: Z->Z függvény létezik,amelyre f(f(x))=-x, bármely x eleme Z esetén.

dec. 13. 09:40
 1/5 anonim ***** válasza:

Végtelen sok ilyen függvény van, de nem elemi függvényt kell keresni. Annak mindenképp teljesülnie kell, hogy f(0)=0.


Ha más nem ír, később kifejtem.

dec. 13. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Kérlek fejtsd ki.
dec. 13. 15:58
 3/5 anonim ***** válasza:

Kezdjük a 0-val. Mivel nem tudjuk f(0) értékét, tegyünk egy próbát, és legyen például 5, tehát f(0)=5. A feladatkiírás szerint f(f(0)) értéke (-0) kell, hogy legyen, vagyis 0, és mivel f(0)=5, ezért f(f(0)) = f(5) = 0. Sokkal egyszerűbben átláthatóvá válnak a kapcsolatok, hogyha hozzárendelésként írjuk fel a kapcsolatokat:


0 -> 5 -> 0


Vagyis a 0-hoz tartozó függvényérték 5, az 5-höz 0.


Most írjuk be x helyére az 5-öt, ekkor az előzőek miatt 5 -> 0 adott, a szabály szerint pedig a végére (-5)-nek kell kerülnie:


5 -> 0 -> -5


És itt a probléma, ugyanis így a 0-hoz két érték is tartozik, az 5 és a (-5), ami nem lehet. Ha ugyanezt bármilyen másik számmal eljátsszuk, pont ugyanezt kapjuk. Egyedül akkor fog ez tudni működni, hogyha f(0)=0, mert akkor 0 -> 0 -> 0 adódik, amivel nincsen semmi baj.


Induljunk ki egy másik számból. Legyen x=1 és f(1)=2, ekkor a fenti gondolatmenetet követve ezt a láncolatot kapjuk:


1 -> 2 -> -1, ezután x helyére a 2-t írjuk:

2 -> -1 -> -2, ezután x helyére a (-1)-et írjuk:

-1 -> -2 -> 1, ezután pedig a (-2)-t:

-2 -> 1 -> 2, és itt a kör bezárul, az 1->2 már volt korábban. Tehát ez a 4 szám körbe-körbe kielégít minden feltételt.


Ugyanezt bármilyen olyan számnégyessel el tudjuk játszani, amelyik tartalmaz két pozitív és két negatív számot, és ezek a négyesek végtelen módon variálhatóak, ezért létezik végtelen sok olyan hozzárendelés, ami teljesíti a feltételeket.

dec. 13. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem a gondolat menetét és hálás vagyok hogy leírtad de a feladat szerint nekem ilyen függvény felirás kell mint pl: f(x)=2x-1 vagy f(x)=x^3+2x+1
dec. 14. 06:03
 5/5 anonim ***** válasza:
Mint írtam, ilyet nem fogsz találni. Egyébként ezt nem írja sehol, csak azt kérdezi, hogy hány van belőlük.
dec. 14. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!