Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítene összehasonlíta...

Valaki segítene összehasonlítani ezt a két verset Arany Jánostól?

Figyelt kérdés
Azt a házit kaptam, hogy hasonlítsam össze Arany Jánostól A lejtőn és a Magányban című műveket

dec. 20. 20:42
 1/2 anonim ***** válasza:

Szempontokat kaptál hozzá? Ha nem, akkor legyen az az első lépés, hogy keresel néhányat. Ilyenkor a saját ösztöneid is vezethetnek; ha elolvasod a verset és úgy érzed, hogy "hát ezek hasonlítanak, mert X, Y, Z", az egy nagyon jó kiindulópont. Az is jó, ha először a saját szavaiddal fogalmazod meg a dolgokat, aztán szépen feltupírozod őket :D pl. "baromi depis az egész" ==> "A vers egészére jellemző a lírai én melankóliája, csüggedt hangulata". Érted :D

Vázlatírásnál érdemes valamilyen gondolatszervező eszközt használni, akár csak egy táblázatot, ahol a szempontok a sorok, a versek pedig az oszlopok.

Amiket én érdekesnek tartanék a két versben megvizsgálni (nem feltétlenül mindet):

Életrajz, pályakép: a versek Arany melyik pályaszakaszában születtek? Mi jellemző amúgy erre a korszakára, többi ilyenkor született művére? A két vers kilóg v. nem lóg ki a sorból? Mik történtek az életében ekkoriban, amik a versek jellemzőit esetleg magyarázhatják?

Cím: milyen címtípusba tartoznak a versek címei? Mindkettő ugyanabba? Mi lehet ennek az oka? Mi a címtípusok hatása? A cím elolvasása után mire számítunk, miről fogunk olvasni? Beigazolódnak az előfeltevéseink, vagy nem?

Vershelyzet, beszédhelyzet: a lírai én "mit csinál" a versekben? (Fizikailag) hol helyezkedik el? Milyen napszakban? Kihez, vagy mihez beszél? A szövegvilágon belül valakihez, valamihez, vagy az olvasóhoz?

Szerkezet: Milyen hosszúak a versek, hány versszakból állnak? Mi a vers rímképlete, strófaszerkezete? Milyen "utat" járnak be a gondolatmenetek? Honnan indul el, hová érkezik meg? Vannak esetleg témák, tételmondatok, amiket egy-egy szakaszhoz, versszakhoz lehetne kapcsolni?

Téma: Vallomásos vagy bölcseleti lírának tartanád inkább az egyes verseket? Miért? "Miről szólnak", milyen központi érzelmet, vagy gondolatot szeretnének átadni? MIÉRT akarják ezt átadni, miért kell megszólalnia a beszélőnek a versekben?

Szóképek, motívumok: Hogyan adja át a lírai én, amit mondani akar? Használ metaforákat, megszemélyesítéseket hasonlatokat, allegóriákat stb.? Mennyit? Ezek a két versben hasonlóak v. különbözőek? Vajon miért PONT ezeket használja, ha használ? Mennyire "egyenesen" mondja ki a gondolatait, v. mennyire díszíti, bonyolítja?

dec. 20. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, elég hasznos volt
dec. 20. 21:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!