Teri a befötjeit pontosan annyi polcon tartotta, mint amennyi befött egymás mellett volt egy polcon. Észrevette azonban, hogy Döncike belekóstolgat az üvegekbe, ezért az összeset feljebb pakolta. Így hattal kevesebb polcra kellett rakni a befötteket, de egymás mellé kétszer annyi került, mint elözöleg és még 16 db. Hány beföttje van Terinek?

jan. 4. 11:31
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Ha valakinek sikerül ezt értelmeznie, akkor írja le hogyan tette. Az egésznek semmi értelme nincsen. A feladat szerint ha van 100 db. befőttem, akkor ahhoz 100 db. polc kell, hogy el tudjam helyezni. Nem a diákot hibáztatom, hanem azt a matematikust, aki ennyire élettelen feladattal akarja a diákot a való életre.
jan. 4. 11:56
 2/15 anonim ***** válasza:

Sajnos kénytelenek vagyok magyarázni.


Tegyük fel, hogy két darab befőttesünk van. A feladat szerint ezeket egymást mellé tesszük. Ekkor két befőtt van egymás mellett két polcon a feladat definíciója szerint. Ez önmagában egy fizikai ellentmondás. De nézzük tovább: mivel a polcokon csak egy befőtt van "önmaga" mellett, ezért ekkor csak egy polcunk lehet. Második ellentmondás. Lehetne folytatni, hiszen ellentmondásból várni levezethető, de én most nem teszem.

jan. 4. 12:09
 3/15 anonim ***** válasza:
*bármi
jan. 4. 12:10
 4/15 krwkco ***** válasza:

"Teri a beföttjeit pontosan annyi polcon tartotta" legyen n.

"mint amennyi befött egymás mellett volt egy polcon." Egy polcon n befőtt van.

Összesen n^2.

"Így hattal kevesebb polcra kellett rakni a befötteket" n-6

"egymás mellé kétszer annyi került, mint elözöleg és még 16 db." 2n+16

n^2=(2n+16)(n-6)

jan. 4. 13:51
 5/15 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy ennek a képletnek a megoldását behelyettesítve a szövegbe hülyeség jön ki. Nem véletlenül mondtam azt, hogy ellentmondásból bármi levezethető, de helyes sehogyan nem lesz.
jan. 4. 17:29
 6/15 krwkco ***** válasza:

#5

"Az a baj, hogy ennek a képletnek a megoldását behelyettesítve a szövegbe hülyeség jön ki."

Miért????


"Teri a beföttjeit pontosan annyi polcon tartotta" 8

"mint amennyi befött egymás mellett volt egy polcon." Egy polcon 8 befőtt van.

Összesen 64.

"Így hattal kevesebb polcra kellett rakni a befötteket" 2

"egymás mellé kétszer annyi került, mint elözöleg és még 16 db." 32

64=(2*8+16)(8-6)=32*2 (A másik gyök -12. Az nem megoldás.)

Hol itt a hülyeség?

jan. 4. 18:02
 7/15 anonim ***** válasza:
Én nem így értelmezem! A megoldás ismeretében, a feladat szövege úgy hangzik, hogy a 8 befőttet, 8 polcon tartotta. Így kezdődik az egész feladat.
jan. 4. 18:20
 8/15 krwkco ***** válasza:

"pontosan annyi polcon tartotta"

"mint amennyi befött egymás mellett volt EGY polcon."

Felhasznált polcok száma = az EGY polcon levő befőttek száma.

jan. 4. 19:48
 9/15 anonim ***** válasza:
#7 Nem. Én csak a szöveget olvastam el, de akkor ez azt jelenti, hogy ha 8 befőtt volt egymás mellett, akkor 8 polcra volt szüksége.
jan. 4. 20:21
 10/15 anonim ***** válasza:
#9 Van 8 darab befőtt. A feladat definiciója szerint ekkor 8 polcot használunk a tárolásukhoz. Akkor viszont az a 8 befőtt nem egymás mellett van... Itt bukik már az egész. Ha viszont nem egymás mellett vannak a befőttek, akkor polconként 1 befőtt van csak letárolva, ekkor viszont 1 polcot használunk csak a definició szerint. Ellentmondások sorozatába jutunk, ha a feladatot követjük. Szerintem hibásan lett kiírva vagy maga a feladat hibás.
jan. 4. 20:31
1 2