Schawabra kérdése:

Valami érti ezt a feladatot?


Az ábrán látható 40 cm átmérőjű, 50 cm magas hengert kezdetben 20°C-os, 1 atmoszféra nyomású levegő tölti ki (a ábra).

Ezután a hengert lezárjuk egy 20 kg tömegű dugattyúval (b ábra), ami összenyomja a hengerbeli levegőt. Végül a dugattyúra rááll egy 75 kg-os ember (c ábra), amitől a levegő még jobban összenyomódik, de továbbra is 20°C-os marad.

(a) Mennyivel süllyed meg a dugattyú, amikor az ember rálép?

(b) Milyen hőmérsékletre melegítsük a levegőt a hengerben, hogy a dugattyú újra az eredeti hi magasságba emelkedjék?

(2,74 cm, 42,3°C)



jan. 4. 13:39
 1/3 anonim ***** válasza:
Igen, én értem a feladatot.
jan. 4. 14:16
 2/3 anonim ***** válasza:

Először kiszámolod a henger űrtartamát (térfogatát). 1 atmoszféra (bar) 10^5 pascalnak felel meg, tehát a gáz kezdeti belső nyomása 10^5 Pa.


Ha a dugattyú súlytalan lenne, akkor a hengerben lévő levegő megtartaná, mivel a belső és a külső nyomás megegyezne (ha nincs odaírva a feladatba, akkor a külső légnyomást mindig 1 atmoszférának vesszük). Viszont a dugattyú tömege 20 kg, ez (g=10 m/s^2-tel számolva) 200 N erővel nyomja a gázt. Kérdés, hogy mekkora a nyomás, ehhez azt kell tudnunk, hogy


nyomás [Pa] = nyomóerő [N] / nyomott felület [m^2]


Tehát ki kell számolnunk a nyomott felület nagyságát, ami a henger alapterülete. Ha ez megvan, akkor tudod a gázra nehezedő nyomás nagyságát.


Mivel a hőmérséklet nem változik (izoterm állapotváltozás), emiatt a Boyle-Mariotte-törvényt tudjuk használni, ami így néz ki:


V1 * p1 = V2 * p2, ahol V1 és p1 a kezdeti térfogat és nyomás, V2 és p2 pedig az akkori térfogat és nyomás, amikor rátesszük a dugyattyút (nagyon fontos, hogy a külső nyomások összeadódnak, mivel a légnyomás továbbra is változatlanul hat a gázra). Ha ez megvan, akkor megtudod, hogy mekkora térfogatra megy össze a gáz.


Amikor rálép az ember, akkor ugyanezeket a lépéseket meg tudjuk tenni. Az ember 750 N-os erővel fogja nyomni a dugattyút.


(Természetesen az első számolás ki is hagyható, és lehet rögtön számolni a 20+75 kg-s tömeggel is.)


Ha sikerült meghatároznod az összenyomott gáz térfogatát, akkor a henger térfogatképletéből visszaszámolva megkapod, hogy milyen magasan áll a dugattyú, és ezt az eredményt levonva az 50 cm-ből kapod meg, hogy mennyit süllyedt a dugattyú.


b) Feltételezzük, hogy a gáz nyomása állandó marad, így Gay-Lussac I. törvényét kell alkalmanunk;


V1 / T1 = V2 / T2, ahol V1 a kezdeti térfogat (amit az előbb kiszámoltunk), T1 a kezdeti hőmérséklet, V2 a kapni kívánt térfogat (ami a legelején volt), T2 pedig a megnövekedett hőmérséklet. Nagyon fontos, hogy a hőmérsékletet kelvinben kell megadnunk, csak akkor használható a képlet.

jan. 4. 14:24
 3/3 anonim ***** válasza:
Már a legelső szavakat sem érted? Merthogy az ábrát nem mellékelted.
jan. 6. 01:34