Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Lehet-e cinkelni két dobókocká...

Lehet-e cinkelni két dobókockát úgy, hogy a dobott számok összege egyformán valószínű legyen?

Figyelt kérdés

jan. 27. 18:53
 1/7 anonim ***** válasza:
21%
Igen, írd rá a kockák oldalára, hogy "valószínű" így bármennyiszer eldobod a vége egyformán valószínű lesz.
jan. 27. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 krwkco ***** válasza:

"Lehet-e cinkelni két dobókockát úgy, hogy a dobott számok összege egyformán valószínű legyen?"

Én azt tippelem, hogy igen.

Ha profi cinkelők vagyunk és bármilyen valószínűséget be tudunk állítani egy kockalapra, akkor az ismeretlenek száma 12.

Az egyenletek száma 2+10:

- 1-1 kockánál a valószínűségek összege 1

- a 11 összeg (2-től 12-ig) egyenlősége 10 egyenletet ad.

jan. 28. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"- a 11 összeg (2-től 12-ig) egyenlősége 10 egyenletet ad."


11 egyenlet, nem 10.

jan. 28. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A GeoGebra CAS nem ad megoldást a 13 egyenletből álló, 12 ismeretlenes egyenletrendszerre.

Három lehetőség van. Vagy én toltam el valamit, vagy a GeoGebra CAS nem elég ügyes, vagy nincs ilyen cinkelés. (Én az utóbbira gyanakszom.)

jan. 28. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 krwkco ***** válasza:

"11 egyenlet, nem 10"

Tisztelettel ellentmondanék. :-)

Pl. két szám egyenlősége az 1 egyenlet.

jan. 28. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 krwkco ***** válasza:
Viszont abban igazad van, hogy van egy 13-adik egyenlet is, mert az összegek valószínűségének összege is 1.
jan. 28. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
63%

Generátorfüggvényekkel indirekt módon bizonyítjuk, hogy nem lehet.

Legyenek p_1, ... p_6 az egyik dobókockát, q_1, ... q_6 a másikat jellemző valószínűségek. Definiáljuk a generátorfüggvényeket:


f(x) = p_1*x + p_2*x^2 + ... + p_6*x^6


g(x) = q_1*x + q_2*x^2 + ... + q_6*x^6


Mindkettő hatodfokú, valós polinom. A feltétel pontosan azt jelenti, hogy


f(x)*g(x) ≡ 1/11*(x^2 + x^3 + ... + x^12). Azaz a jobb- és a baloldali polinom azonosan egyenlő. x^2-tel egyszerűsítve az egyenletet:


(p_1 + p_2*x + ... + p_6*x^5)*(q_1 + q_2*x + ... + q_6*x^5) ≡ 1/11*(1 + x + ... + x^10).


A baloldal két páratlan fokú valós polinom szorzata, és tudjuk, hogy egy páratlan fokú polinomnak mindig van valós gyöke, tehát a baloldali polinomnak van valós gyöke. A jobboldal viszont a 11-edik fokú körosztási polinom, amelynek nincs valós gyöke. Ellentmondás.

jan. 29. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!