Van egy matek feladat, szöveges, és megvan a megoldás, meg, hogy hogy jön ki, de egy részen nem értem, hogy az mi. /? (amúgy 9-es vagyok, és elvileg másodfokú egyenletes feladat)


"Egy áru két ugyanolyan százalékú árcsökkenés folytán 1800 ft-ról 1458 ft-ra esett. Hány százalékkal lett olcsóbb az áru az egyes árcsökkenésekkor?"


És a megoldás: (mert van a feladathoz megoldás)


"Jelöljük p-vel a csökkenés mértékét! Ekkor 1800p az elsô és 1800p2 a második árcsökkenés utáni ár. Innen 1800p2 = 1458, p = 0,9; [eddig megvan, hogy miért meg midnen, de ebből honnan tudom, hogy 10 %-os volt az árcsökkenés?]

vagyis 10%-os volt a két árcsökkentés."


2010. okt. 24. 16:00
 1/6 anonim ***** válasza:
p=0,9 azt jelenti, hogy 0,9-edére csökkent az ár (1800p=az 1800 0,9-ed része), ami nem más, mint a 90%a. Tehát 10%ot csökkentettünk
2010. okt. 24. 16:53
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Majdnem jó a gondolatmeneted.


Legyen

A0 = 1880 - a kiinduló ár

A2 = 1458 - a végső ár

p = ? - a csökkentés mértéke [%]


Az első árcsökkentés után a termék ára

A1 = A0 - A0(p/100)

A1 = A0(1 - p/100)

a p/100 mennyiséget x-el jelölve

A1 = A0(1 - x)


A második leárazás után

A2 = A1 - A1*x = A1(1 -x)

A1 értékét beírva

A2 = A0(1 - x)²


Ebből az x értéke

x = 1 - √(A2/A0)


Behelyettesítve

x = 1 - √(1458/1800)

x = 1 - 0,9

x = 0,1

Vagyis

p = 10%

=======


DeeDee

***********

2010. okt. 24. 17:19
 3/6 anonim ***** válasza:
lényegében ugyanazt csináltad, mint a kérdésben szereplő megoldás, csak ott a p azt jelölte, hogy hány százaléka lesz a leárazás után a ruha az eredetinek, te meg azt jelölted p-vel, hogy hány százalékkal csökkentik az árat.LÉnyegében ugyaanz, csak a kérdésben szereplő mód annyiban jobb, hogy könnyebb számolni: minden egyes leértékelésnél csak p-vel kell szorozni, nálad meg (1-p)vel.
2010. okt. 24. 17:32
 4/6 A kérdező kommentje:
Jajj leesett. Amúgy ami a kérdésben van, azt nem én csináltam, hanem a könyvhöz tartozó megoldások közt volt, de én viszont (mielőtt megnéztem) úgy csináltam, mint a második, és nem értettem, hogy akkor nekem kijött a 90, neki meg 0,9, és nem értettem, de most esett le, hogy 0,9 mint 9 tized, vagyis 90 század... úristen de hülye vagyok... :) köszi
2010. okt. 24. 18:26
 5/6 A kérdező kommentje:
Vagyis nem pont úgy csináltam mint a második bocsi, de valahogy így a kettő között, na jó nem tudom, de mindenesetre kijött. :)
2010. okt. 24. 18:27
 6/6 anonim ***** válasza:

A 17:32-es válaszolónak:

Tökéletesen igazad van, de úgy gondoltam, a folyamat logikájának jobban megfelel, ha a p/100 mennyiséget tekintem új változónak. A lényeg, hogy a kérdező megértette a megoldás menetét.


DeeDee

2010. okt. 25. 01:41