Két ponttöltés (Q1 =3 µC és Q2 = -3 μC) egymástól 7 m távolságra van rögzítve vákuumban. Mekkora az elektromos térerősség nagysága (abszolút értéke) a két töltést összekötő szakasz felezőpontjában? Válaszát N/C egységben adja meg!

Coulomb-konstans értéke k=9*10^9 Nm²/C2



febr. 29. 13:32
 1/3 anonim ***** válasza:

A két töltés felezőpontjában Q1 által létrehozott térerősség:

E1=kQ1/r²=9·10⁹·3·10⁻³/3,5²=2,204·10⁶ V/m

A két töltés felezőpontjában Q2 által létrehozott térerősség:

E2=kQ2/r²=9·10⁹·3·10⁻³/3,5²=2,204·10⁶ V/m

Az E1 és E2 is a Q1-felől a Q2 felé, vagyis egy irányba mutat, ezért a két térerősséget össze kell adni. A két töltés közötti távolság felében, 3,5 m-nél a villamos térerősség:

E=E1+E2=4,408·10⁶ V/m=4,408·10⁶ N/C

Két töltés között, általános helyen a térerősségvektorokat vektoriálisan kell összegezni. Ebben a feladatban megadott helyen a két térerősségvektor azonos nagyságú és azonos irányú, ezért egyszerűen összeadhatók.

febr. 29. 20:33
 2/3 krwkco ***** válasza:

#1

A mikro előtag nem 10^-3, hanem 10^-6.

febr. 29. 21:39
 3/3 anonim ***** válasza:

krwkco, igazad van, elírtam, akkor javítva:

E1=kQ1/r²=9·10⁹·3·10⁻⁶/3,5²=2,204·10³ V/m

E2=kQ2/r²=9·10⁹·3·10⁻⁶/3,5²=2,204·10³ V/m

E=4,408·10³ V/m

Jó, hogy te is ránéztél, mert úgy tűnik a kérdező nemigen vette volna észre.

febr. 29. 22:26