Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Meg tudná nekem valaki mondani...

Meg tudná nekem valaki mondani a fotoszintézis folyamatát?

Figyelt kérdés
Bővebben kellene, 10edikes vagyok, ilyenek is vannak az ábrán hogy: ATP képződik, NADPH2, NADP, ADP-H2PO4, H2O, CO2. Tehát valamilyen ehhez hasonló szinten kellene... A t úr lerajzolta a folyamatot de nem írtuk le és elvárja h tudjuk első elmondásra.
2010. nov. 1. 18:38
 1/5 anonim ***** válasza:

És nincsen tankönyved? Abban biztosan benne van:)

De google-t sem árt megtanulni használni:P

[link]

2010. nov. 1. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nincs tankönyvem. Guglin meg túl bonyolult nekem :/
2010. nov. 1. 19:15
 3/5 anonim ***** válasza:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


A tankönyvben is biztosan benne van... A fotoszintézis egy nagyon bonyolult folyamat, nehéz elmagyarázni.

A lényege, hogy a fény gerjeszti a PSI-t. Ez elektront ad NADP+-ra. Ezzel a növény energiát nyer. De hogy pótolja a PSI elvesztett elektronját, a PSII-ből elvon egyet. A PSII ugyanis gerjesztésekor lead egy elektront, ami mindig a PSI-re kerül. A PSII a vízbontásból pótolja a saját elektronját, az így keletkezett H+-k ATP szintézisre fordítódnak ugyan úgy, mint a mitokondrium terminális oxidációjakor. Tehát egyik oldalon sok H+ van, ami csak egy olyan molekulán át juthat a másik oldalra, ahova diffúzióval menne, ami azáltal, hogy a H+ átmegy rajta, ADP-ből ATP-t csinál. Így nyer a növény ATP-t. A másik termék a vízbontásnál az O2, ez a keletkező "melléktermék". Ezért van az, hogy fotoszintéziskor vizet használ el és O2 keletkezik. Végül a NADPH, ATP és CO2 a Calvin cikusban "cukorrá alakul".

(PS: photo system)

Gondolom ez nem sokat segített... :/

2010. nov. 1. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Na figyelj.

Fotolízis:

a, Fényszakasza(rajz alapján): Van két fotorendszer. I. fotorendszer és II. fotorendszer. Az I. fotorendszerbe foton (fény) kerül, ez elektronná alakul, ez az elektron nagyobb energiaszintre kerül gerjesztődéssel. Ez az elektron áthalad a citokrom rendszerem. Namost, az I. fotorendszerből eltűnt az elektronunk, ezt pótolni kéne. Ezért a II. fotorendszerből pótoljuk, amibe ugyan úgy foton (fény) kerül, mai elektronná gerjesztődik és magasabb energiaszintre kerül. Most ezzel pótoljuk az I. fotorendszerből hiányzó elektront, ez is átmegy egy másik citokrom rendszeren, és úgy jut csak el az I. fotorendszerbe. Namost, az első elektronunk pihen, ezalatt van egy vízünk, amely elbomlik FOTOLÍZISsel kettő H-ionra és egy O-re illetve egy elektronra. A citokrom rendszernél ADP-ből ATP(energia, adenozin-trifoszfát) keletkezik. a NADP-hez hozzkapcsolódik egy H, ezért NADPH lesz + egy H vagyis NADPH + H. Az I. fotorendszerben A és B klorofill van, a II. fotorendszerben meg xantofill illetve karotin.


Ha kell még hozzá a sötétszakasz is azt is leírom nagyvonalakban, amennyiben nem érted ezt a fényszakaszt sem, akkor összedobok hozzá egy rajzot.

2010. nov. 1. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A fotoszintézis alapját a fotoszintetikus pigmentek adják. Ezek képesek elnyelni a fényt, miközben delokalizált elektronjaik gerjesztődnek. A pigmentek közös sajátsága, hogy delokalizált elektron rendszerrel rendelkeznek. Ezek általában egyébként lipidek konjugált kettős kötésekkel. A növényekben két fotorendszer jött létre. Az I. fotorendszer karotinoidokat, klorofill-a és klorofill-b molekulákat tartalmaz, a II. fotorenszer abban különbözik az I.-től, hogy karotinoid helyet xantofillt tartalmaz, ezentúl természetesen klorofillokat is. Induljunk ki az I. fotorendszerből! Fény hatására először a karotinoidok fognak gerjesztődni. Elektronjai magasabb energiaszintre kerülnek. Az I. fotorendszer második tagja a klorofill-b, melyet már a karotinoidból származó energia együttesen gerjeszt a fényenergiával, ezáltal a klorofill-b elektronja energiában nagyon gazdag lesz. Olyannyira, hogy a klorofill-a molekuláról már az elektron le is szakad. A leszakadt elektron elektronszállító rendszeren (ferredoxin) keresztül NADP+ reduktázig jut el, ahol az elektron NADP+ molekulához kerül. A leszakadt elektron a II. fotorendszerből pótlódik. A gerjesztés hatására ugyanis ott is leszakadt elektron. Ez az elektron kerül az I. fotorendszerbe. A II. fotorendszer a hiányzó elektront vízbontásból fogja pótolni. Ez a folyamat a fotolízis. A fény hatására a víz elbomlik oxigénre, protonra és elektronokra. Az oxigén molekuláris formában távozik a gázcserenyílásokon keresztül. A fényszakasz eredményeként ATP is szintetizálódni fog, és NADPH molekulák is keletkeznek. Ennek a magyarázata a kemiozmotikus elmélet. A feltevés szerint a fotolízisből származó elektronok az elektronszállító rendszeren keresztül energiájukat csökkentik, mellyel a belső membrán két oldala között feszültségkülönbség következik be. A feszültség különbségből fakadóan membráncsatornák nyílnak ki, mely lényegében egy ATP-áz enzim, mivel miközben átáramlanik a protonok ADP-ből ATP-t szintetizálnak. A kiáramló hidrogén ionok (proton) a már odaáramlott elektronokkal együtt redukálják az NADP+-t NADPH-vá, mely a sötét szakasz elektronszállító rendszere lesz.
2013. ápr. 14. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!