Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matek! Kombinatorika! Hogyan...

Matek! Kombinatorika! Hogyan döntsem el hogy mikor variáció, kombináció, permutáció? :S Valaki pls segítsen mert nagyon nem értem! :| = (= (

Figyelt kérdés
2010. nov. 22. 16:26
 1/5 anonim ***** válasza:

permutáció: Mondjuk van vmennyi cuccod, amiket sorba szeretnél rendezni. Azt mutatja meg, hogy hányféleképpen teheted meg.

(Mondjuk van egy csomó plüssállatod. Egy kutya, egy macska, egy víziló, egy póni, egy teknős, egy egér, egy elefánt és egy béka. El szeretnéd rendezni őket a polcon egymás mellé.

A permutációval ki tudod számolni, hogy hányféleképpen teheted meg)


Kombináció:

Van vmennyi cuccod, és ki akarsz közülük választani vmennyit. Azt mutatja meg, hányféleképpen teheted meg.

(Pl. az előző példánál maradva van 8 plüssállatod a polcon, amelyek közül le akarsz venni 3-at.

A kombinációval azt tudod megnézni, hogy hányféleképpen tudod ezt megtenni.)


Variácó:

Az előző kettő kombinációja.

Van a polcon 8 plüssállat, amelyekből le szeretnél venni 3-at és sorba rendezni őket.

2010. nov. 22. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Kata000001 válasza:

Az előző válasz majdnem tökéletes. Csak annyit tennék hozzá, hogy a variációnál nem kiválasztok néhány elemet (plüssállatot) és utána sorbarendezem, hanem már a kiválasztásnál figyelem a sorrendet. (Bár nem szignifikáns a különbség.)


Egyébként 11-es matekkönyvben, függvénytáblázatokban és még sok egyéb helyen fellelhetők a definíciók. Az előző válaszoló is azokat írta le, csak n darab elem helyett felsorolt pár plüssállatot.


Nézz utána nyugodtan. Mi is csak ezt tudjuk írni.

2010. nov. 22. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

ha az összes elemet kiválasztod akkor permutáció.

ha csak egy részét és azoknál nem számít a sorrend, akkor kombináció.

ha csak egy részét és a sorrend is számít, akkor variáció.

2010. nov. 22. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

jobban jársz, ha nem a definíciókat magolod be hogy akkor ez a permutáció, ez a variáció, meg a hozzájuk tartozó képleteket, hanem megérted a képleteket, hogy mit jelentenek, miért azok a képletek, és akkor automatikusan meg tudsz oldani minden feladatot.


Én a mai napig nem tudom, melyiket minek hívják, de megértettem az elgondolást a számolások mögött, és így gond nélkül megy.

2010. nov. 22. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindegyikőtöknek:) Már kezdem kapisgálni :) Még átnézem a könyvemet, képleteket és menni fog ez;):D Sohase voltam jó szöveges feladatokban:S Meg az a baj h Mozaikos könyvem van és full nem értem meg ahogy leírja =/ a defínicókat meg szerintem is felesleges "bemagolnom" mert ha nem értem akkor nem érek el vele semmit :) És sokkal jobban megértem hogy ha plüssállatokkal magyarázza valaki:D Mint ahogy a könyv hozza pl-nek hogy ien n elem közül választunk ki k-t ..... -.-" Még egyszer köszönöm(L)
2010. nov. 23. 15:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!