Kombinatorika/ binomiális eloszlás hogy müködik?


(10/4)x 0,1^4 x 0,9^6=210 x 0,1^4 x 0,9^6=0,011


Nos én nem magyar iskolában jártam hogy nem értem mit jelent ez a 4 a tízen, vagy 10 a négyen, próbáltam nézni interneten de nem magyarázták.

Egyszerüen nem értem ott a kötö jel belül mi történik...


Ha valaki eltudná magyarázni nekem nagyon hálás lennék..


2011. okt. 21. 12:08
 1/8 bongolo ***** válasza:

Az nem 10/4, se nem 4 a tízen, hanem 10 alatt a 4. Binomiális együtthatónak hívják, itt olvashatsz róla pl.:

[link]

2011. okt. 21. 14:46
 2/8 A kérdező kommentje:

marha bonyolúlt :S,

de értettem elegett hogy a feladatott megoldjam...

köszönöm a segítséget, próbálok keresni valami könyvet majd amiböl lehet kicsit gyakórolni...


érettségire készülök

2011. okt. 21. 16:39
 3/8 bongolo ***** válasza:

Itt annyi a lényege, hogy 10 dologból 4-et kiválasztani (amikor a sorrend nem számít) 10 alatt a 4 féleképpen lehet. Egyszerűen csak elneveztek egy gyakran előforduló számolást külön névvel "alatt"-nak, pontosabban csináltak rá egy jelölést, vagyis a zárójelben egymás alá írt számokat.


Technikailag ezt jelenti:

5 alatt a 2: (5·4)/(1·2)

vagyis a számlálóban 5-től kezdve visszafelé összeszorzol 2 számot, a nevezőben meg 1-től kezdve előrefelé összeszorzol szintén 2 számot, és ezeket elosztod.


Mellesleg ami a nevezőben van, azt 2 faktoriálisnak nevezik és 2!-ként jelölik, ami szintén csak egy elnevezés illetve jelölés erre a szorzatra.


További példák:

10 alatt a 3: (10·9·8)/(1·2·3)

90 alatt az 5: (90·89·88·87·86)/(1·2·3·4·5)

Mellesleg ez az utolsó azt jelenti, hogy hányféleképpen lehet 90 dolog közül kiválasztani ötöt, vagyis ez pont annyi, hogy az ötös lottóban hányféleképpen lehet 5 számot kihúzni. Tehát hogy hány szelvényt kell venni, hogy tuti legyen ötös találatunk.


Matekosok így szokták definiálni az n alatt a k-t:

n!/(k!·(n-k)!)

Így kiszámolni viszont lehetetlen illetve értelmetlen, olyan óriási nagy számok lennének, de ezzel a definícióval könnyebb bizonyos esetekben matekozni.


Pl. a 90 alatt az 5 ezzel ezt jelentené:


n! = 90! = 90·89·88·87·86·85·84·83·...·2·1

k! = 5! = 5·4·3·2·1

(n-k)! = 85! = 85·84·83·...·2·1


90 alatt az 5 = (90·89·88·87·86·85·84·83·...·2·1) / ((5·4·3·2·1) (85·84·83·...·2·1)

Látszik, hogy 85·84·...·2·1-gyel lehet egyszerűsíteni, és úgy pont azt az alakot kapjuk, amit fentebb írtam. Az egyszerűsített alakkal már lehet értelmesen számolni, nem lesznek baromi nagy számok.


A te feladatodnál 10 alatt a 4 van, ez ennyi:


(10·9·8·7)/(1·2·3·4) = 10/2·9/3·8/4·7 = 5·3·2·7 = 30·7 = 210

2011. okt. 21. 23:20
 4/8 bongolo ***** válasza:
Hát elrontotta kicsit a gyakorikerdesek.hu a levezetésemet, az · a szorzás jel (középső pont) számítógépes kódja, az került oda a pont helyett. Azért talán nem zavaró...
2011. okt. 21. 23:24
 5/8 bongolo ***** válasza:

No tessék, most meg összeszedte egy ponttá :)

Szóval erre a kódra gondoltam: & # 183 ;

2011. okt. 21. 23:25
 6/8 A kérdező kommentje:

köszönöm, értem.


P´robálgatom itt a vizsga feladatokat,

a kérdés az, hogy mekkora annak a valószínüsége hogy legfejebb 5 olyan ami hibás.

Miért kell össze adnom a (4 selejtes kabát valószínüségét) és a (5 selejtes kabát valószínüségét) ehez?

2011. okt. 29. 18:28
 7/8 A kérdező kommentje:

ellég borzasztó hogy a világ egyik leg gazdagabb országában jártam iskolában és ezt egyáltalán nem tanultam, én csak annyit hogy ha a valószínüség hogy a esik az esö 0,45, akkor a valószínüség hogy 2 egymástkövetö nap-ban esik az esö 0,45*0,45=0,2025...


(12 évet jártam, gazdaságtani iskolában) Szóval mind ez teljesen új nekem

2011. okt. 29. 18:36
 8/8 A kérdező kommentje:

hehe.. kicsit gondolkoztam és rá jöttem... Elöször azt hittem a nyelvtudásom volt a gond..


mivel 20 kabát volt, és 11 hibátlan. 15 választottak ki a 20 ból, 3 hibás nem lehet, mivel akkor csak 14 kabátott választ ki...


Szóval most már mindent értek, remélem..


Bologna válaszod sokat segített, csak ma olvastam el, eddig az elözö és wikipédiáról próbáltam érteni, de most szerintem minden képben van

2011. okt. 29. 21:27