Valaki tud segíteni ezekben a kémiai feladatokban?


1., A foszfor-pentaoxid jó vízmegkötő szer. 180 gramm víz megkötéséhez hány gramm foszfor-pentaoxidra van szükség?


2.,Az ammónium-foszfát nitrogént és foszfort is tartalmazó műtrágya.

a.,1 mol foszforsav hány mol ammóniát köt meg?

b.,17 tonna ammóniából hány tonna ammónium-foszfátot lehet előállítani?


2010. nov. 28. 12:22
 1/1 anonim ***** válasza:

PO5+H2O = H2PO6 legalábbis ezt az egyenletet találtam a neten. Innen már könnyű mert 180 gramm víz az 10 mól, tehát 10 mól PO5 kell aminek a molekulatömege 40+5*(16)=120 gramm, tehát 120*10 vagyis 1200 grammnyi kell.


(NH4)3PO4

a.) a foszforsav H3PO4 az ammónia NH3

3 NH3+H3PO4 = (NH4)3PO4 tehát 3 mól ammóniát köt meg

b.) 17 tonna az egymillió mól, ebből 10^6/3 mólnyi műtrágya lesz. 1 mól cucc 149 gramm, ezért 49666666,7 gramm = 49,667 tonna lesz.

2010. nov. 28. 12:39