Segítesz nekem? ( : Matek felvételis feladat.


Csak magyarázza el nekem valaki, hogy kell megoldani egy ilyen feladatot.


Egy farmon libák, disznók és lovak vannak, melyeknek összesen 26 lábuk és 16 szemük van. Tudjuk, hogy eggyel kevesebb ló van mint disznó.


a) Hány liba, disznó és ló van összesen a farmon?

b) Mennyi ló él a farmon?

c) Mennyi liba él a farmon?


2010. dec. 22. 21:42
1 2
 1/15 anonim válasza:
100%

Mivel mind három állatnak két szeme van ebből tudod, hogy összesen 8 állat van.

Mivel eggyel kevesebb a ló mint a disznó, így 3 malac, 2 ló és 3 liba van.

2010. dec. 22. 21:52
 2/15 anonim ***** válasza:
29%

Szia!

Tegyük fel, hogy nem Csernobil környékén születtek az állatok, így mindegyiknek 2 szeme van. Szóval 16/2 = 8 állat él a farmon. Tehát 8 állatra jut 26 láb. Ez csak úgy lehetséges, ha 1 liba mellett 7db 4lábú állat van. A szövegből kiderül, hogy 1-el több disznó van mint ló. Tehát a 7 állatból 4 disznó és 3 ló.



a) 1 liba, 3 ló, 4 disznó

b) 3

c) 1

2010. dec. 22. 21:55
 3/15 anonim ***** válasza:

nem fetltélenül 3 disznó, 3 liba és 2 ló van a farmon

lehetne akár 4 disznó 3 ló és 1 liba, tehát az utolsó nem jó... ide egyenlet kell!

2010. dec. 22. 21:55
 4/15 anonim ***** válasza:
25%
hova felvetelizel te?
2010. dec. 22. 21:56
 5/15 anonim ***** válasza:

a) 8

b) 2

c) 3

2010. dec. 22. 21:57
 6/15 anonim ***** válasza:
Szerintem is 2 megoldása van, mert lehet úgy is, hogy 1 ló, 2 disznó és 7 liba (4+2×4+7×2=26) vagy 2 ló, 3 disznó és 3 liba (2×4+3×4+3×2=26).
2010. dec. 22. 22:46
 7/15 anonim ***** válasza:

Kedves Lemon!

Valóban lehet a Te verziód is, de akkor a szemekkel lesz probléma.

2010. dec. 22. 23:38
 8/15 anonim ***** válasza:
88%

Felütötte a fejét a fejetlenség az állatfarmon. :-)

Bármilyen furcsa, egy megoldása van a feladatnak, mégpedig az, amit az első válaszoló adott.


Legyen

K - a kétlábúak száma

N - a négylábúaké


A szemek száma

2K + 2N = 16

A lábak száma

2K + 4N = 26

Egyszerűsítés után marad

K + N = 8

K + 2N = 13

A másodikból kivonva az elsőt adódik

N = 5

tehát 5 db négylábú van.


Ebből

D - a disznó

P - a paci, vagyis

D + P = 5

és

D - P = 1

Összeadva az egyenleteket

2D = 6

D = 3

====

így

P = 2

====

Mivel összesen 8 állat van

L = 3

====

Tehát összesen 8 állat, 3 liba, 3 disznó és 2 paci van az állatfarmon.


Miért nem jó a többi megoldás?

L = 1 D = 4 P = 3 --> A létszám jó, szemek rendben, a lábak száma nem: 1*2 + 7*4 = 30

L = 7 D = 2 P = 1 --> A létszám nem jó (10), lábak rendben, a szemek száma nem: 7*2 + 3*2 = 20


DeeDee

**********

2010. dec. 23. 01:28
 9/15 anonim ***** válasza:

Érdekes, hogy a világ legmodernebb eszközét használja, és egy egyszerű logikai gondolatsort nem bír értelmezni.

És meg fog ezen sértődni, mert ő nem hülye.

2010. dec. 24. 18:23
 10/15 anonim ***** válasza:
sztem ne sértegetni gyere fel erre az oldalra hanem segíteni... (és nem ismerem a kérdezőt..)
2010. dec. 24. 23:44
1 2