Van két deriválási feladat, aminek nem tudom, hogy miért az a megoldása ami meg van adva. Elmondanád, melyik szabályt kellett alkalmazni?


1. feladat.

eredeti: x-600+100000/x

derivált: 1+(-100000/x négyzet)


2.feladat:

x* e a -x/40 + 5. -en

megoldás:

e a -x/40 +5-en + x*e a -x/40+5.en derivált = e a -x/40+5.-en*-x/40 derivált = -1/40x= -1/40


remélem érthetően írtam, légyszi ha tudjátok, segítsetek, mert én nem tudok rájönni:S


2010. dec. 27. 16:35
 1/9 A kérdező kommentje:

még egy lenne, bocsi.:/

az eredeti: x*gyökalatt 800-0,4x

megoldás: gyök alatt 800-0,4x + x*(( 800-0,4x) az 1/2.-een ) drivált = gyök alatt 800-0,4x + x*1/2*(800-0,4) a -1/2.-en*(-0,4)= gyök alatt 800-0,4x-0,2x*1/ gyök alatt 800 -0,4x

2010. dec. 27. 16:53
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

1. feladat:

x deriváltja 1. Ezért van ott az egy.

bármely szám deriváltja 0. Ezért x-600 az 1-0, vagyis 1.

100000/x-et átírhatod ebbe: 100000*1/x=100000*x^-1

x^n deriváltja: n-x^(n-1)

magyarul -1*x^-2 ami egyenlő: -1*1/(x^2), vagyis -1/(x^2)

Ezt megszorozzuk 100000-el, vagyis -100000/(x^2)


A többi nekem most hosszú lenne így legépelve, de az elsőben azért segítettem.

magyarzl 1+(-100000/(x^2))

2010. dec. 27. 17:42
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ja igen, és ez: x^2 x négyzetet takar, az x^(-1) pedig x a mínusz elsőn-t.
2010. dec. 27. 17:43
 4/9 A kérdező kommentje:
nagyon-nagyon köszönöm a részletes leírást! Sokat segítettél vele.:)
2010. dec. 27. 18:17
 5/9 anonim ***** válasza:
75%
Bár ha akarsz írj privátot msn címmel, ott ha megakadnál segítenék, de max. 8-ig leszek. Talán utána is mondjuk, nem tudom.
2010. dec. 27. 18:23
 6/9 anonim ***** válasza:
75%

izé, x^n deriváltja nx^(n-1)

Elírtam valahogy.

2010. dec. 27. 18:32
 7/9 anonim ***** válasza:
55%

x*gyökalatt 800-0,4x


Itt azt kell észrevenni, hogy szorzatfüggvény is, meg összetett függvény is.


dy/dx=1*gyökalatt(800-0,4x)+x(0-0,4)*(1/2)(800-0,4x)^(-1/2)=

= gyökalatt(800-0,4x)-0,5*0,4x/gyökalatt(800-0,4x)=gyökalatt(800-0,4x)-0,2x/gyökalatt(800-0,4x)=gyökalatt(800-0,4x)-x/5*gyökalatt(800-0,4x)

2010. dec. 27. 18:48
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszi, nagyon rendes tőled, hogy segítesz. A 2.-at még igyekszem felfogni, de a harmadikat már értem, szerintem jót tett a lelkivilágomnak, hogy megértettem az elsőt. :)

Még egyelőre próbálkozom, csak 4.-én vizsgázom majd, de ha valami nagyon nem megy, lehet írnék majd. Köszi még egyszer!

2010. dec. 27. 19:00
 9/9 anonim ***** válasza:

A 2. feladatnak rossz a megoldása, amit megadtál. Ha jól értelmezem, a feladat:


x szorozva e ad (5-x/40)


Ekkor: Ez megintcsak szorzatfüggvény, a második tényező pedig összetett függvény:


Tehát: 1*e^(5-x/40)+x*(-1/40)*e^(5-x/40)=1*e^(5-x/40)-(x/40)*e^(5-x/40)


Összetett függvényt ugye ugy deriválunk, hogy a külső és belső függvény deriváltját összeszorozzuk.


e számra egy példa: e ad 2x. A hibát ott szokták elkövetni, hogy e ad x deriváltja e ad x.

Igen, de ha e ad 2x van, az már összetett függvény.

Tehát a megoldás: 2*e ad 2x.


Vagy pl. e ad ctg(x).

Deriváltja: -(1/sin négyzet x)*e ad ctg(x)

2010. dec. 27. 19:47