Oldja meg: sinx-cosx=1?

Figyelt kérdés
2011. jan. 2. 22:20
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha még úgy írtad volna, hogy kérem szépen.. xD
2011. jan. 2. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Bocsánat, nagyon fáradt vagyok.

Gyakorlatilag cask leírtam a feladatot. Ott pedi az áll: oldja meg stbstb


Kérem szépen:)

2011. jan. 2. 22:59
 3/6 anonim ***** válasza:

x=90 +k*360.

90 foknál a sinus értéke 1, a cosinus értéke 0.

1-0=1

Hogy ezt honnan lehet tudni? Rajzold szépen fel a két szögfüggvényt, és nézd szépen meg, hogy pi/2-nél mennyi az érték (vagyis az y).

Ugye ha veszünk egy 360 fokos fordulatot, ugyanoda érkezünk. (ezért van k*360)

Szóval még jó a 450 fok is, a 810 is, stb stb. Végtelen sok megoldása van lényegében.

2011. jan. 2. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 vurugya béla ***** válasza:

Nem kéne mentegetőznöd. Szerintem annak kellene, aki értelmes válasz helyett csak szekálódni bír.


Felteszem, hogy tizenegyedikes vagy végzős vagy, mert ez tizenegyedikes anyag.

Ha középszinten tanulod a matekot, akkor szerintem az a legegyszerűbb megoldás:


átviszek a jobb oldalra:


sinx=1+cosx


Itt most kell egy kis okoskodás, a jobboldal mindig pozitív, mert cosx>=-1, ezért a baloldal is >=0 kell legyen! Erre a gondolatra még visszatérek, jelöljük most *-gal!


Emeljük négyzetre mindkét oldalt! (A négyzetre emelés jelét, azt a kis kettest a felső indexben így fogom jelölni: ˇ )


Ekkor sinˇx=(1+cosx)ˇ


Baloldalt azonossággal felírom és kifejtem a jobboldalt:


1-cosˇx=1+2cosx+cosˇx


0-ra rendezek:


0=2cosx+2cosˇx


Osztok 2-vel és kiemelek cosx-et a jobboldalon:


0=(1+cosx)cosx


Egy szorzat akkor nulla, ha valamelyik tényező nulla. Azaz két eset lehet:

1. eset:

1+cosx=0 , azaz cosx=-1

ilyenkor x=180˙+k360˙ Ez OK, mert telesül a fentebb *gal jelölt feltétel


2. eset:

cosx=0

ilyenkor x=90˙+k180˙ Itt az esetek "felében" nem teljesül a *-gal jelzett feltétel, mert 270˙-nál a sinx=-1, tehát marad a végső megoldás: x=90˙+k360˙


A * kikötés az úgynevezett "hamis gyököket" zárja ki, amik a négyzetre emelésnél keletkeztek. -ez meg tizedikes anyag :)


Ha emelt szinten tanulnád a matekot, akkor egy kicsit egyszerűbb megoldást mondanék, de ahhoz kell egy addíciós tétel...


Hogy képben legyél, még egy megjegyzés: ez a feladat középszinten elég nehéznek számít.

2011. jan. 2. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 vurugya béla ***** válasza:

Tanács:

Ha középiskolás vagy, akkor az előttem válaszoló válaszát ne írd le megoldásként. Az érettségin sem kapnál rá maximális pontszámot. Egyrészt a "leolvasás" nem számít középszinten sem korrekt megoldásnak, másrészt a 180 fokból származó végtelen sok megoldást sem adta meg a válaszoló.

2011. jan. 2. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
nos ebben igazad van, nem figyeltem az előjelre,mert-(-1) lenne.
2011. jan. 3. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!