Kémikusok segítség! Ki tudja?


1. Hány tömeg% szenet tartalmaz az az antracit, amelynek 3 grammját tökéletesen elégetve 5,8 dm3 standardállapotú szén-dioxidot kapunk ?


2. Sárgaréz ötvözet 5 grammját sósavba helyezve 0,754 dm3 standardállapotú hidrogén fejlődött. Hány g cinket és hány g rezet tartalmazott az ötvözet ?


Remélem tudtok segíteni :SS


2011. jan. 5. 20:19
 1/3 Silber ***** válasza:

1.: C+O2->CO2

5,8 dm^3 CO2 n=0,2367 mol CO2-nek felel meg. 1 mol CO2 1 mol C-ből keletkezik, így n(C)=0,2367 mol.

m=n*M=0,2367*12=2,8408 g C égett el, mert ennyi volt 5 g antracitban.

%(m/m)=2,8408/5*100=56,816


2.: A sósav csak a cinkkel lép reakcióba, a rézzel nem fog.

0,754 dm^3 H2 megfelel 3,0776*10^-2 mol H2-nek.

Zn + 2HCl <->ZnCl2 + H2

1 mol H2 1 mol Zn-ből keletkezik, így n(Zn)=3,0776*10^-2 mol.

M(Zn)=65 g/mol.

m=n*M=2 g

Tehát az ötvözet 3g Cu-t, és 2 g Zn-t tartalmazott.

2011. jan. 5. 20:36
 2/3 A kérdező kommentje:

még egy :$$

Mekkora a levegő átlagos moláris tömege "szobahőmérsékleten", ha az összetétele térfogat%-ban a következő?

78,03% nitrogén

20,99% oxigén

0,94% argon

0,03% szén-dioxid

0,01% vízgőz

2011. jan. 5. 22:25
 3/3 Silber ***** válasza:

A térfogatszázalék Avogadro törvényének értelmében egyenesen arányos az elegy anyagmennyiségi összetételével.

Tehát egységnyi térfogatú gázban:

x(N2)=0,7803

x(O2)=0,2099

stb. Ezen x értékek összege (a százalékszámítás mintájára) 1-et kell adjon.

Ezek után ezen x értékeket már csak össze kell szoroznunk az adott anyagra jellemző moláris törtekkel, és ezeket szummázva kiadja az átlagos moláris tömeget.

M(átl.)=SZUM(i)[x(i)*M(i)

M(átl.)=0,7803*28+0,2099*32+0,0094*40+0,0003*44+0,0001*18=28,9562 g/mol

2011. jan. 5. 22:56