A feladat: Egy gyorsvonat tilos jelzés miatt 16 percig vesztegelt, és hogy késését behozza, a következő 80 km-t az előírtnál 10 km-rel nagyobb óránként sebességgel kellett megtennie. Mennyi volt a menetrendben előírt sebessége?

2011. jan. 11. 20:31
 1/5 kanóc ***** válasza:

Ha a tervezett (előírt) sebessége x, és x+10-zel ment, úgy a t=s/v képlet alapján a tervezett menetidő 80/x, a száguldáshoz tartozó pedig 80/(x+10)

16 + 80 / (x+10) = 80 / x

stb.

2011. jan. 11. 20:38
 2/5 A kérdező kommentje:
ez biztos? a megoldásnak 50 km/h-nak kell lennie, de ezzel nem jön ki...
2011. jan. 11. 20:57
 3/5 kanóc ***** válasza:
Pardon, a mértékegységeket összekutyultam. Ha km/h-ban van a sebesség, akkor a 16 perc késést is órában kell megadni. Az egyenletben tehát 16 helyett 16/60 kell.
2011. jan. 11. 21:13
 4/5 A kérdező kommentje:
köszi :) 1 perc kiszámolom hogy így kijön-e
2011. jan. 11. 21:19
 5/5 A kérdező kommentje:
kijött, köszi szépen :)
2011. jan. 11. 21:23