Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Biosz tétel, segítség? :D

Biosz tétel, segítség? :D

Figyelt kérdés

Ezt nem igazán vágom:

Értelmezze, hogy a

magasabb szerveződési szintek működései

magukba foglalják az alacsonyabb szintűekét,

de azokból nem vezethetők le((pl. a fizikai

kémiai folyamatok az életműködések részjelenségei).


Most most most ez mit is takar? Milyen példát írjak? Nem értem:(


2011. febr. 1. 20:28
 1/4 anonim ***** válasza:
Szerintem itt a biogenetika alaptörvényét kéne összevetni Dollo törvényével, ha ez evolúciós tétel
2011. febr. 1. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szerveződési szintek:

sejt-szövet-szerv-szervezet-populáció-faj-társulás-bioszféra

Egy sejtnek vannak tulajdonságai. Pl életkor, egészségi állapot, stb. A szövet több sejtből áll, így mint új szerveződési szint, új tulajdonságokkal is rendelkezik. Pl a sejtek száma, a sejtek átlag életkora... Egy sejtnek nyilván nem lehet átlagéletkoraez a tulajdonság tehát az alacsonyabb szerveződési szintből nem követezik, nem levezethető.

Ugyailyen elven: egy szerv több szövetből áll, a szervek jellezésénél megadhatjuk, hogy milyen szövetekből áll, és az adott szövetek milyen arányban alkotják.

Az egyedekre jellemző, hogy milyen szerveik vannak, hol vannak, stb.

Egy populációban többféle korú és nemű egyed tartozik, koreloszlás, nemek aránya lehet új.

A fajok több populációból állnak, az alkotó populációk száma lehet az új tulajdonság.

A társulásokra megintcsak a az alkotó fajok száma, eloszlása, aránya jellemző, a bioszféra pedig az egész élővilág egysége.

A biomra pedig azt mondták nekem anno, hogy az nem valódi szerveződési szint, mert gyakorlatilag egy társulás az egész, csak nagyon nagy terültere kiterjeszve, de új tulajdonságokat nem tud felmutatni egy társuláshoz képest.


Most ezt emlékezetből írom, úgyhogy: 1. nézz utána, hogy mik a szerveződési szintek (mert lehet hogy néhányat belecsaltam vagy elcsaltam belőle). 2. csak példaként írtam tulajdonságokat, ennek is nézz utána bővebben.

Remélem azért tudtam segíteni! :)

2011. febr. 1. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Bocs, amit én írtam (második vagyok), az gimis, szerveződési szintekkel. De aztán lehet, hogy én néztem totál el a dolgot... :/
2011. febr. 1. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Az egyed alatti- és fölötti szerveződési szintekkel tisztában vagyok, csak ezt a részét nem értem a tételnek, hogy "értelmezze,(...)hogy azokból nem vezethetők le".

Szóval, hogy milyen példával illusztráljam ezt. Sajnos, amit 1. válaszoló írt, még nem vettük(11.-es vagyok), a másodikban van valami, de azért lehet, holnap felkeresek egy biosztanárt a suliban:) De azért nagyon köszi:)

2011. febr. 1. 21:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!