Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Genetika feladat! Melyik a...

Genetika feladat! Melyik a recesszív, és melyik a domináns?

Figyelt kérdés

Andalúziai tyúkoknál fekete, fehér, és kék tollazat fordul elő. Ha kék tollú egyedeket kereszteznek fehér kakassal, akk a keresztezés eredmény: 50% kék, és 50% fehér tollú, kék és fekete egyedek keresztezésekor: 50% kék, és 50% fekete tollú utód szüleletik, és kék tollú egyedek egymás közti keresztezésekor pedig az utódok aránya 1:2:1=fekete:kék:fehér.

Megállapítottuk, h ez intermedier. És utána meg kellett nézni az egyedek genotípusát. És itt azt nem tudtam, hogy a fekete tollúak és a fehér tollúak közül melyik a domináns homozigóta és melyik a recesszív homozigóta. A tanár szerint a fehérek a recesszívek, a feketék a dominánsak.

Ha valaki elmagyarázná, h miért, akkor azt megköszönném.


2011. febr. 5. 12:08
 1/6 anonim ***** válasza:
Hát ezek alapján úgy is jó, ahogy a tanár mondta, de fordítva is...
2011. febr. 5. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nincs még valami info a kezdeti egyedekről? Hogy milyen génjeik vannak... Ez így eléggé a levegőben lóg.

Vagy trükkös, na megebdédelek, aztán megpróbálom összeszenvedni

2011. febr. 5. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
még annyit tudok, h általában a világos szín a recesszív, és a sötét a domináns, de attól még ez matematikailag nem bizonyít semmit, és sajnos nincs több infó a feladatban
2011. febr. 5. 13:07
 4/6 anonim ***** válasza:

A végével van egy kis gondom... Az 50-50%-ot értem, hogy hogy jön ki.

Csak úgy lehet a végén mind a három színű utód, ha mindhárom allél szerepel a két szülőkben. Mindkét szülő kék, tehát a kék domináns kell hogy legyen és az egyik a kék mellet fekete allélt, a másik fehéret tartalmaz. Akkor jönne ki 1:2:1, ha a fekete, vagy a fehér domináns lenne a kék fölött, de akkor nem kék lenne a tyúk, ami viszont kiírás szerint kék. Így csak 3:1 jöhet ki...

2011. febr. 5. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ezen kívül tényleg nem bizonyítható matematikailag, hogy fekete, vagy fehér... Ne foglalkozz vele, nekem fizikából kellett tűrnöm, hogy a tanár segghülye volt a matekhoz. Percenként szólt bele valaki az órába, hogy nem helyes valami matematikailag. Elmagyarázni se próbálnám neki, úgyis csak a saját hülyeségét hangoztatná. Egyszer negyed órát veszekedtem a fizikatanárral órán, hogy ha v=s/t és növelem az időt, akkor ugyan annyi utat kisebb sebességgel teszek meg. De vesztettem... Igaz az osztály legalább jól szórakozott
2011. febr. 5. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

13:19:

A feladatban leírták, hogy intermedier öröklésmenetről van szó. Szóval a kék a heterozigóta egyed fenotípusa.


A feladatból nem eldönthető, hogy a fekete vagy a fehér a domináns tulajdonság. Ha a szokásos "A" és "a" jelölést használom, akkor fehér vagy fekete keresztezése kékkel a következő eredményt adja:

AA x Aa

AA, AA, Aa, Aa

Azaz 50% kék és 50% fehér vagy fekete.

Aa x aa esetén is hasonló a helyzet:

Aa, Aa, aa, aa

Azaz 50% fekete vagy fehér (attól függően, hogy melyik a recesszív) éa 50% kék.

A kékek keresztezése is csak azt bizonyítja, hogy a kék egyedek heterozigóták:

Aa x Aa

AA, Aa, Aa, aa

1:2:1

2011. febr. 5. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!