Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell 100 fokot szerkeszte...

Hogy kell 100 fokot szerkeszteni (nem szögmérővel, hanem Euklideszi törvények szerint)?

Figyelt kérdés

Helló! Matek szorgalmi.:) Nem bírom megcsinálni. Rengeteg szöget szerkesztettem már(90,60,ezek felei,negyedei,nyolcadai).

Euklideszi törvények szerint kell megcsinálni,vagyis használni csak vonalzót körzőt meg cerkát lehet. Segítsetek.

Egy kínlódó matekos...


2011. márc. 3. 19:05
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:

például 90,45,22.5,7.5,meg ilyenek

de nem megy a tanár azt mondta,meg lehet csinálni.elég sokáig agyaltam rajta,de nem megy(pedig azért megy a matek). ha tudjátok,részletesen írjátok le. Holnapra kell!

Köszönöm:)

2011. márc. 3. 19:17
 2/18 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy 100° kell? Ahhoz minimum egy szögharmadolás kellene, szöget pedig tudtommal nem lehet harmadolni...
2011. márc. 3. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Rákerestem neked a neten. Euklideszi módon nem lehetséges. Azonban, ha egy kicsit belepiszkálunk Euklidesz bácsi szabályaiba, akkor már lehetséges. Ezt olvasd el:

[link]

2011. márc. 3. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Ja igen, és hogy minek veszed a harmadát, az tetszőleges... ha 30°-nak, akkor 90°+10°, ha 75°-nak, akkor 75°+25°, ha 60°-nak, akkor 60°+20°+20°, stb....
2011. márc. 3. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Mondd meg a tanárodnak, hogy hülye. Én üzenem.
2011. márc. 3. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

ja,köszönöm.

utolsó:nem moondom meg:P

2011. márc. 4. 05:53
 7/18 anonim ***** válasza:

Egyes megfelelő konkrét szögek harmada persze előállítható euklideszi módon is (pl. a derékszögé is), ezért érdekelt engem mégiscsak, hogy éppen a száz nem tartozik-e valahogy ezek közé. Ha meg mégsem, akkor meg miért nem.


Tegyük fel, hogy a 100° szerkeszthető (lenne).


Akkor ez azt jelenti (jelentené), hogy a 10° is szerkeszthető (lenne), hisz szerkesztek egy 100° szöget, abba beleszerkesztek egy derékszöget, a különbséget fölmérve így 10°-os szöget is tudnék immár automatikusan szerkeszteni.


Ha meg tudnék 10° szöget szerkeszteni, akkor szabályos 36 szöget is tudnék (a teljesszög 360°, ebben a 10° épp 36-szor van meg).


AZONBAN 36-SZÖG NEM SZERKESZTHETŐ (ezt tudjuk):


[link]


Itt van a wiki által említett sorozat a biztosan nem szerkeszthető szabályos sokszögekről:


[link]


Egyelőre idáig jutottam. Gauss eredményeit használtam fel, de hogy ezek meg hogyan lettek bebizonyítva, annak a bizonyításába már nem tudok belemenni, mert nem értek a témához. A geometria szerkeszthetőség elméletének külön tudománya van, ami ráadásul algebrai megfontolásokra épül.


Szóval ez alapján szerintem sem szerkeszthető euklideszi módon pont 100°. Feltételeztem, mi lenne, ha szerkeszthető lenne, és erre kijött egy olyan következmény, ami biztos nem lehet igaz. Tehát maga az alapfeltevésem ezzel meg lett cáfolva.

2011. márc. 4. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Javítás:


,,Egyes megfelelő konkrét szögek harmada persze előállítható euklideszi módon is (pl. a derékszögé is), ezért érdekelt engem mégiscsak, hogy éppen a 100° szerkesztése kapcsán segédeszközként felmerülő rész-szerkesztések (30°) harmadolhatósága nem tartozik-e esetleg éppen valahogy ezek közé a szerencsés lehetőségek közé. Ha meg mégsem, akkor meg miért nem.''


A további gondolatmenet már azt próbálja az elképzelhető trükkök egyfajta együttes rövidre zárásával megmutatni, hogy tényleg nem lehetséges. Mármint ha a Gauss-féle bizonyításokat eleve ismertnek fogadjuk el (ezeket nem tudom levezetni hozzáértés híján).

2011. márc. 4. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

na szóval,megmondtam a tzanárnak,és ő mondta,hogy tényleg nem lehet,tévedett. Én meg megkérdeztem,azt nem lehet e,hogy szerkesztünk egy olyan 3szöget,aminek a csúcsának a szöge 30 fok, és az alapja 30 cm,így pedig körívezünk az alap egyik csúcsából 10 cm-re,aztán abbó is 10 cm-re,aztán összehúzzuk a csúcccsal, és kész.azt mondta hogy ez lehet,de elég sokat gondolkodott e hogy ez euklideszi meg említett valami középiskolát is. :)

Na,nagyon köszönöm azért.:)

2011. márc. 4. 19:16
 10/18 anonim ***** válasza:
Ha lehetne 100 fokos szöget szerkeszteni, akkor tudni kellene harmadolni a 60 fokos szöget. Ezt nem lehet, mivel a 20 fok koszinusza harmadfokú, és nem lehet euklidészi szerkesztéssel köbgyököt vonni.
2011. márc. 4. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!