Számtani sorozatok-hogyan kell ezt megoldani?


Mi az első 5 számjegye a sorozatnak,és mennyi a quotiens(hányados),ha a sorozat 2. eleme 3/5 a 4. eleme pedig 27/40.


tehát:

a1:?

a2:3/5

a3:?

a4:27/40

q:?


2011. márc. 30. 20:01
 1/3 bumbi02 ***** válasza:

ez mértani sorozat.


de.


a3 szorozva q a négyzetennel = a5

tehát


3/5qnégyzet=27/40 , elosztod 3/5el

q négyzet = 1,125 (átváltottam tizedesre, de ez am 9/8ad, ha az jobban tetszik)

gyököt vonsz


q =gyök alatt 9/8ad (kb 1,06)

azért ellenörizd le hogy jól számoltam e.


innen a többi kiszámolása meg egyszerü

2011. márc. 30. 20:09
 2/3 anonim ***** válasza:

a2 = 3/5

a4 = 27/40

a1, q = ?


a3² = a2*a4 = 3/5*27/40 = 81/200

a3 = 9/(10*√2)

gyöktelenítve

a3 = 9√2/20


q = a3/a2 = (9√2/20)/(3/5)

q = 3√2/4

=======


a1 = a2/q = (3/5)/(3√2/4)

a1 = 2√2/5

========


DeeDee

********

2011. márc. 31. 01:22
 3/3 anonim ***** válasza:

Motoszkált bennem, hogy mi van, ha ez mégis egy számtani sor?


a2 = 3/5 = 24/40

a4 = 27/40

a1, d = ?


Akkor írható

a3 = (a2 + a4)/2 = (24/40 + 27/40)/2

a3 = 51/80


d = a3 - a2 = 51/80 - 48/80

d = 3/80

=======


a1 = a2 - d = 48/80 - 3/80

a1 = 45/80

=========


a4 = a3 + d = 51/80 + 3/80

a4 = 54/80 + 3/80 = 54/80 = 27/40


A sorozat

a1 = 45/80

d = 3/80

45/80; 48/80; 51/80; 54/80


Ennek is megfelel. :-)


DeeDee

************

2011. márc. 31. 02:18