Mennyi ez a számtani közép?


Az 1,4,7,10 és 13 számok mindegyikét úgy helyezzük el egy-egy négyzetbe, hogy a három szám összege a vízszintes sorban és a függőleges oszlopban legyen egyenlő. Végezzük el ezt az összes lehetséges módon, és minden esetben jegyezzük fel a sorban (oszlopban) kapott összeget, majd az így kapott különböző összegeknek számítsuk ki a számtani közepét.


[link]


2011. ápr. 20. 07:51
 1/4 anonim ***** válasza:

Vízszintes sor: 4,1,13

Függőleges: 10,1,13


2-es voltam matekból, de 2 perc alatt megoldottam:)

2011. ápr. 20. 08:37
 2/4 anonim ***** válasza:

Vízszintes sor: 4,1,13

Függőleges: 10,1,7


2-es voltam matekból, de 2 perc alatt megoldottam:)


Az előzőt elírtam

2011. ápr. 20. 08:38
 3/4 anonim ***** válasza:
Most a számtani közép alatt azt érted, hogy milyen szám van a metszetben? Mert az még véletlenül se az
2011. ápr. 20. 08:40
 4/4 anonim ***** válasza:

Első válaszoló: látszik, hogy 2-es voltál matekból, nem véletlenül:)


A megoldás:

Tegyük fel, hogy 1-es van középen, ekkor a sorban/oszlopban lévő számok összege (4+7+10+13)/2 + 1 kell legyen = 17 + 1

Ez lehetséges a maradék számok következő módon történő csoportosításával: 4,13 és 7,10


Tegyük fel hogy 4-es van középen, ekkor 1+7+10+13 nem osztható 2 részre, azaz 4-es nem lehet középen.


Tegyük fel, hogy 7-es van középen. Ekkor a szorban lévő számok összege: (1+4+10+13)/ 2 + 7 kell legyen = 14 + 7

Felosztás: 1+13 és 4+10


Tegyük fel, hogy 10-es van középen, ez a 4-eshez hasonló módon nem lehetséges.


Tegyük fel, hogy 13-as van középen, sorösszeg: (1+4+7+10)/2 + 13 = 11 + 13

Felosztás: 1+10 és 4+7


Tehát a sorban lévő számok összege lehet 18, 21 és 24.

Számtani közepük: 21

2011. ápr. 20. 14:09