Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a válasz a lenti kérdésre?...

Mi a válasz a lenti kérdésre? (fizika feladat, elakadtam. )

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Az alábbi fizikafeladatot kaptam, de van egy pont, amit nem tudok benne értelmezni.

A feladat:

Adott egy 10 kg tömegű test. Felette 10m-rel van egy 1 kg tömegű test. A rendszer amikor elindul, az alábbi dolgok történnek:

-a 10 kg tömegű test 10 m/s sebességgel indul.

-Fölötte az 1 kg tömegű test elkezd függőlegesen lefelé szabadon esni.

A lényeg az, hogy a kis labda beleesik a nagy kocsiba, ütközésük tökéletesen rugalmatlan. A talaj és a kocsi között a csúszási súrlódási együttható értéke 0,1.


Odáig jutottam el, ogy amíg a test gyök(2) másodperc alatt leesik, addig a kocsi megtesz egy bizonyos utat, és veszít is a sebességéből (súrlódási erő fékezi). Majd pedig amikor a labda benne lesz, akkor már m+M = 11 kg tömegű test fog lassulni, vagyis nagyobb lesz a súrlódási energia. Viszont van egy pont, amikor a labda tökéletetesen rugamatlanul ütközik a kocsival, akkor abban a pillanatban valamennyire megnő a súrlódás, hiszen átadja kis golyó a függőleges impulzusát. És ezt nem tudom, hogy hogyan kéne kiszámolni, egyáltalán mit csinálni ezzel a ténnyel.


Tudnátok ebben légszi segíteni?


(9.-es vagyok, szóval nem hiszem, hogy valami bonyolult matematikai eszközt kéne használni....)


Előre is köszi!


2011. ápr. 26. 18:34
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Jó a meglátásod, valóban egy bizonyos időre megváltoznak a surlódási viszonyok. Azonban ettől nyugodtan eltekinthetsz, mert középiskolában ezt nem kell számolnod. Egyébként a kiszámításához szükséges adatok hiányoznak.

Ugyanis az történik, hogy a leeső test függőleges lendületet ad a kocsinak, amely elsősorban majd a kerekek időben rugalmas deformációjában ("rugózásszerű jelenség") nyilvánul meg (a valóságban pedig pl. lengéscsillapító berendezés). Vagyis a kocsi függőleges irányban csillapodó rezgőmozgást fog végezni.


A másik dolog, ami lényeges, az erőhatás attól fog függeni, hogy az impulzus milyen gyorsan változik meg. De az ídőt nem ismerjük.

2011. ápr. 26. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat. Ez kár, mert szerintem a matek/fizika tanárom direkt adta ezt a feladatot. Impulzusról volt szó szakkörön, súrlódási együtthatróval...


Esetleg ha lenne ötleted, vagy valaki másnak lenne, annak megköszönném.


krisz9601

2011. ápr. 28. 13:55
 3/18 anonim ***** válasza:

Esetleg megskaccolhatod az ütközés idejét, kb. 0,05 sec.

Így a mozgása a kocsinak 3-részből fog állni:


1: Ütközés előtt.

2: Ütközéskor (0,05 sec)

3: Lassulás szakasza.


És akkor a súrlódást létrehozó nyomóerő:


1. szakaszban: m(kocsi)*g

2. szakaszban: (m(kocsi)+m(golyó))*g+m(golyó)*dv/dt

(Ahol: dv=gyökalatt(2gh).)

3. szakaszban: (m(kocsi)+m(golyó))*g


Amit meg lehetne kérdezni a feladatban, hogy az ütközés pillanatában az impulzusvektor mekkora, és milyen irányú, merthogy vektormennyiség. (Nyílván szöget zár be a vízszintessel, mert két egymásra merőleges impúlzuskomponensünk van.)

2011. ápr. 28. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Elgondolkodom rajta.... :)

Ha segít, akkor belinkelek neked egy képet, hogy milyen volt felrajzolva a példa. Ha megtalálom a jegyzetem, azt is feltöltöm, hátha van más megoldás is, amire a tanárom gondol :)

A kép: [link]


Köszi

2011. ápr. 28. 20:49
 5/18 anonim ***** válasza:

Amit említettem, hogy az eredő impulzusvektor szöget bezáró, ezért az eredő impulzusváltozása a kocsinak szöget bezáró lesz. Így a kocsira, ütközéskor ható pillanatnyi erő is szöget bezáró lesz. Ennek a szöget bezáró erőnek a reakcióereje (itt ellenerő) van berajzolva a táblán. (Test alatt ferde vektor). Ennek vízszintes komponensét fogja a súrlódás felvenni, a függőleges komponensét pedig a talaj visszanyomó ereje, ez utóbbit macerás meghatározni. Nem tudom, hogy a tanár pontosan mire gondol, de biztos nem mentek bele a részletekbe.

Minden esetre kiváncsi vagyok, hogy a tanár majd mit mond.

2011. ápr. 30. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Szerintem az nem vektor, csak ki van nyilazva, hogy ott van a súrlódási együttható, aminek feljebb megadta az értékét. Szóval az szerintem nem vektor....

Lehet még tudok feltölteni képeket, hogy mit csináltunk (de csak hétfőn). Köszi az eddigi segítséget.

:)

2011. ápr. 30. 16:55
 7/18 anonim ***** válasza:

Hát a "kinyilazott" szakaszok neve vektor. De a súrlódási tényező nem vektor, ezért az nem lehet.

Másrészt a súrlódási erő vektora párhuzamos lenne a talajjal.

Úgyhogy a táblán látható vektor csak reakcióerő-vektor lehet.

2011. máj. 1. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Nem akarok "vitázni", lehet neked van igazad, csak szerintem ebben nem :) Azt tudom, hogy a nyilazott szakasz vektor. Viszont szerintem azért van, mert a tanárom nem a súrlódási erő vektorát akarta ábrázolni, hanem mivel a rajzon a kocsi alja, és a talaj túl közel lettek egymáshoz, ezért nem fért oda a "mü", ezért külön leírta, és oda nyilazta, hogy ott van súrlódás. :D De majd megkérdezem :)
2011. máj. 1. 14:40
 9/18 A kérdező kommentje:
Ráadásul hogy az ábra "értelmes" legyen, nem a szakasz másik végében kellene lenni a nyilacskának? (mármint ha vektor lenne)
2011. máj. 1. 14:41
 10/18 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy igazad van. Bár ha csak a súrlódás helyének jelölése volt a cél, akkor szerencsésebb lett volna nyílvég helyett pontot használni. Ebben az esetben elkerülhető lett volna a félreértelmezés. Tehát így valóban nem egyértelmű az ábra.
2011. máj. 2. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!