Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a válasz a lenti kérdésre?...

Mi a válasz a lenti kérdésre? (fizika feladat, elakadtam. )

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Az alábbi fizikafeladatot kaptam, de van egy pont, amit nem tudok benne értelmezni.

A feladat:

Adott egy 10 kg tömegű test. Felette 10m-rel van egy 1 kg tömegű test. A rendszer amikor elindul, az alábbi dolgok történnek:

-a 10 kg tömegű test 10 m/s sebességgel indul.

-Fölötte az 1 kg tömegű test elkezd függőlegesen lefelé szabadon esni.

A lényeg az, hogy a kis labda beleesik a nagy kocsiba, ütközésük tökéletesen rugalmatlan. A talaj és a kocsi között a csúszási súrlódási együttható értéke 0,1.


Odáig jutottam el, ogy amíg a test gyök(2) másodperc alatt leesik, addig a kocsi megtesz egy bizonyos utat, és veszít is a sebességéből (súrlódási erő fékezi). Majd pedig amikor a labda benne lesz, akkor már m+M = 11 kg tömegű test fog lassulni, vagyis nagyobb lesz a súrlódási energia. Viszont van egy pont, amikor a labda tökéletetesen rugamatlanul ütközik a kocsival, akkor abban a pillanatban valamennyire megnő a súrlódás, hiszen átadja kis golyó a függőleges impulzusát. És ezt nem tudom, hogy hogyan kéne kiszámolni, egyáltalán mit csinálni ezzel a ténnyel.


Tudnátok ebben légszi segíteni?


(9.-es vagyok, szóval nem hiszem, hogy valami bonyolult matematikai eszközt kéne használni....)


Előre is köszi!


2011. ápr. 26. 18:34
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

"Ráadásul hogy az ábra "értelmes" legyen, nem a szakasz másik végében kellene lenni a nyilacskának? (mármint ha vektor lenne)"


Csak akkor kéne a másik végén lennie, ha az eredő erőkifejtést akarjuk berajzolni.

Ha ennek reakcióerejét akarjuk berajzolni (mint az a műszaki mechanikában is bevett szokás), akkor a vektor helyesen van rajzolova.

2011. máj. 2. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:
Kedves Villanykörte! Beszéltem a tanárommal. A súrlódásos valóban nem vektor. Viszont vétettem egy elírást a leírásomban.... :(. A 10kg tömegű test nem kocsi, ahogy azt egyszer véletlenül a végén írtam, hanem tényleg egy "test", ami csúszik. Vagyis nem jó, hogy a lengéscsillapító..., számolnom kell ezzel a dologgal. Nem mondta el a megoldást, csak korrigáltuk, és még mindig nem tudom megoldani. Ha a javítás után lenne ötleted, azt megköszönném :)
2011. máj. 4. 17:59
 13/18 anonim ***** válasza:
Mi a kérdés végeredményben?
2011. máj. 4. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
Az, hogy akkor hogyan kéne beleszámolnom azt a függőleges impulzust, amit a labda ad a TEST-nek :D
2011. máj. 5. 09:55
 15/18 anonim ***** válasza:

A függőleges impulzust nem tudod beleszámolni. Csak a vízszintesekkel tudsz foglalkozni.


Tehát a lendületmegmaradás törvényét alkalmazva a vízszintes komponensekre:


M*v+m*0=(M+m)*v'


Ebből: v'=M*v/(M+m)


A fékezőerő kezdetben: Fs1=u*M*g


A fékezőerő utólag: Fs2=u*(M+m)*g


Tehát a fékezőerőt is csak a tömegnövekedés alapján tudod figyelembe venni.

2011. máj. 5. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Ne haragudj, nem akarok akadékoskodni, de meg kell kérdeznem, hogy csak én nem tudom kiszámolni, vagy valahogy ki lehet, amit esetleg még nem tanultam.... Hiszen még is egy pillanatra igen megnő a súrlódás, és ha nagyobb tömegű a függőleges irányban lefelé eső test, és magasabbról, akkor az impulzus sokkal nagyobb lesz, és gondolom annak már elég erős hatása lenne, nem?
2011. máj. 5. 20:17
 17/18 anonim ***** válasza:
Természetesen ki lehet számítani, vannak közelítő eljárások is, stb. de mint említettem nehézkes és bonyolult (differenciálegyenletekre vezetnek). Másrészt nem ismertek az ütközés körülményei, hiányoznak szilárdsági paraméterek. Mellesleg teljesen rugalmatlan, vagy teljesen rugalmas ütközés csak a mesében van. A valóságban a kettő keveréke van, bár ez is csak közelítés. Be kéne vezetnünk az ütközési számot, energiai jellemzőt, stb ...
2011. máj. 6. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszaidat, asszem a kérdést le is zárhatnám :)
2011. máj. 6. 23:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!