Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Számelmélet: milyen p prímekre...

Számelmélet: milyen p prímekre oldható meg a x^2 kongruens 2 (mod P) kongruencia?

Figyelt kérdés
2011. máj. 10. 17:52
 1/8 bongolo ***** válasza:
Szerintem a 2-őt kivéve bármely más prímmel megoldható. Arra, hogy miért, gondolom rájössz...
2011. máj. 10. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Nem oldható meg minden prímre, ugyanis nincs négyzetszám, aminek a hármas maradéka 2 lenne. A prímnek 4k+1 alakúnak kell lennie.
2011. máj. 10. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

utolsónak köszi! ezt már én is "megsejtettem2, de nem tudom normálisan bizonyítani.


X^2 kongruens 2 (mod p) akkor megoldható, ha:

2^((p-1)/2) kongruens 1 (mod p)


fogtam és beírogattam p helyére a prímeket 47ig és csak a 7 és a 17 lett jó. azokon látszik, hogy tényleg 4k+1 alakú, de biztos lehet ezt valahogy szépen is bizonyítani.

2011. máj. 11. 08:27
 4/8 A kérdező kommentje:

átszámoltam újra, tegnap este már kissé fáradt lehettem, de elvileg 7, 17, 23,31-re jó 37-ig nézve.


ezek 4k+1 vagy 4k-1es prímek, de nem az összes.

2011. máj. 11. 09:21
 5/8 A kérdező kommentje:
csak rájöttem. akkor lesz megoldható, ha a (p^2-1)/8 páros szám. :-)
2011. máj. 11. 10:55
 6/8 bongolo ***** válasza:

Először is elnézést az első elhamarkodott válaszomért.


Egy megjegyzés: Minden páratlan szám 4k+1 vagy 4k-1 alakú, más nem lehet, hisz 4k-1 ugyanaz, mint 4k+3.


Felírtam én is a prímeket és az x2 maradékait, és amiknél van 2 maradék, azok a prímek 8k+1 vagy 8k-1 alakúak voltak. Egyébként amit te mondtál, hogy (p^2-1)/8 páros, szintén pont ezt jelenti.


Viszont hogy jött ki neked ez az összefüggés? Azt még értettem (illetve találtam rá tételt), hogy 2^((p-1)/2) kongruens 1 (mod p) kell legyen.


Egyébként később találtam valami mást: A négyzetes reciprocitás tétel egyik segédtétele az angol wikipedia szerint így szól:

x2 ≡ 2 (mod p) is solvable if and only if p ≡ ±1 (mod 8).

szóval a tétel direktben ezt a 8k±1-et mondja ki.

2011. máj. 12. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

onnan jött ki az összefüggés, hogy ez akkor lesz ugye megoldható, hogy ha 2^((p-1)/2) kongruens 1el (mod p).

majd ezt átírtam legendre szimbólummal, arra ez lett, hogy (2/p). ez meg ránézésre is egy nevezetes tulajdonság, átírható úgy, hogy (-1)^((p^2-1)/8).

ebből jött ki, hogy a (p^2-1)/8nak kell párosnak lennie.

ez végigszámolva természetesen azt kapjuk, hogy p 8k+-1 alakú.

2011. máj. 13. 07:51
 8/8 A kérdező kommentje:

egyébként te is matek szakos vagy? mert van egy másik feladatom is, amin már jó ideje gondolkozom, de még nem sikerült megoldani:


egy bolha ugrál a számegyenesen. 0-ból indulva minden ugrással vagy egyet balra, vagy egyet jobbra ugorhat. hányféleképpen juthat el n ugrásból a k-adik számhoz?


erre van ötleted? bár mindjárt kiírom külön kérdésnek is.

2011. máj. 13. 08:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!