A rédium bomlása során a A=226 Ra atommag kötési energiája 277,4 pJ, a A=222 Rn-mag kötési E-ja 273,7 pJ. A A=4 He-magé pedig 4,53 pJ. Mennyi energia szabadul fel a rádiummag alpha-bomlásakor?


Azzal kezdtem hogy kiszámoltam a kötési energiákból az egyes atommagok tömegét, így kijött hogy:

m(Ra)=3,758*10^-25 Kg

m(Rn)=3,6859*10^-25 Kg

m(He)=3,349*10^-7 Kg

bár nekem furcsának tűnik hogy a hélium ilyen nehéz a két alapból nehezebb atommagúhoz képest de ez jött ki.

Mennyi energia szabadul fel, gondolom E=m*C^2

de ekkor túl nagy szám jön ki, mert 0,83pJ a helyes megoldás


2011. máj. 12. 18:28
 1/2 anonim ***** válasza:

Túlkomplikáltad a dolgot.


Csak ennyiről van szó: 277,4 = 273,7 + 4,53 – Ef , Ef - felszabaduló energia

Ef = 273,7 + 4,53 – 277,4 = 0,83 pJ

2011. máj. 12. 22:18
 2/2 A kérdező kommentje:
áá hát persze! Köszönöm :)
2011. máj. 12. 23:13