Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Lírai alkotások elemzése?...

Lírai alkotások elemzése? Petőfi tájleíró lírája. Egyszerűen nem tudok hozzákezdeni! Segítene valaki? Elemzés szempontjai lent.

Figyelt kérdés

I. 1)A költemény keletkezésének körülményei:

- törénelmi, társadalmi, ideológiai háttér

- a költő származása, életfelfogása, befolyásoló tényezők

- aktuális események

2)A mű és a szerző kapcsolata:

- a vers megírásának oka(i), körülménye(i)

- a vers helye a költő munkásságában, az irodalomban

3)A műfaj meghatározása


II. 1)Az alkotás címének értelmezése

2)A költemény felépítése, szerkezete, gondolategységei

3)Alapgondolata, üzenet

4)Hangulata, hangneme

5)Nyelvi kifejezőeszközei, és ezek funkciói:

- mondatszerkesztés

- szófajok jellegzetes alkalmazása

- alakzatok szerepe (pl.: ismétlés, fokozás)

- jelzős szerkezetek

- szóképek

6) Képalkotás, képvilág

7) Versforma, verselés

8)Stílus, korstílus

9)Érdekesség (amitől más, mint a többi költemény)


III. 1) Összefoglalás

2) Hatása ránk

3)Hatása művésztársakra, kortársakra

4)A mű helye a szerző munkásságában

5)A mű helye az irodalomban

6)Kapcsolata más művekkel

7)A mű utóélete

8)Egyéb sajátosságok



3 verset kell besűríteni egy fogalmazásba: Az alföld, A puszta télen, Kiskunság

A fogalmazásnak 2 oldalasnak kell lennie!:( Természetesen nem azt várom, hogy valaki itt kompletten megírja helyettem a fogalmazást, hanem, hogy segítsetek a nehezebb pontokkal kapcsolatban, mert megakadok, és egyszerűen hozzá sem tudok kezdeni. 10. osztályos vagyok. Tudnátok oldalakat írni, ahol találok hasonló elemzéseket, vagy csak pusztán valamilyen segítséget? Előre is nagyon szépen köszönöm mindenkinek, nagyon sokat segítenétek! Minden jót kívánok, legyen szép estétek, üdv: 17/L


2011. máj. 12. 19:14
 1/3 anonim válasza:
100%

Szia!Szerencséd van mert pont nekünk is ezt kellett írni dolgozatba de még egy hónapja úh éppenséggel tudok segíteni:

Az alföld

-2 féle tájideál:hegyek és az alföld-ezeket állítja szembe egymással

-a látókör szűkítésével és tágításvával ábrázolja a tájat

-alföld mint szabadság szibólumaként jelenik meg

-a pusztai képhez hozzátartoziik a gulya, a ménes, tanyák, búza, nádas, templomtorony...

-a táj megjelenítése idillikus

-Jókai regényének(Hétköznapok) mottója a vers utolsó verszakának első sora (Szép vagy alföld, legalább nekem szép)

-verszárlat:a szülőföld szeretete, születés és halál motívuma


A puszta, télen:

-1.vsz.:festménybe illő kép

-2.vsz.:negatív leltár, leírja ami nincs (valaminek a hiánya)

-3.vsz.:az 1. verszakbeli táj befagyott (a Nap öreg, rövidlátó, és ezek beleférnek a téli képbe), itt még nincs utalás az ember jelenlétére

-4 vsz.:megjelenik az ember (tanya, halászkunyhó), a pusztai életből ragad ki néhány motívumot

-5.vsz:egy helyre fókuszálunk, már benn vagyunk a tanyán, érzékelteti az alföldi tájnyelvet, sorráthajlás (enjambament) van és ezzel elveszi a vers könnyedségét,

-6 vsz:megjelenik a csárda, a megjelenítési mód érdekes (fentről le)

-7.vsz:mozgalmas verszak

-8 vsz: a mozgalmasság megszűnését mutatja,megjelenik a betyár alakja( aki a pusztán szabad ember de a hatóság által üldöztetve van)

-9 vsz:túlnő a vers egy pusztai alkonyat leírásán,a tájvers átvált forradalmi verssé ( az utolsó sorban)


Kiskunság:

-Petőfi képsviselő szeretett volna lenni, és ezért egész Kiskunságot beutazta de végül nem sikrült ez, de a kényeg hogy ezt a verset visszaemlékezésként írja ( egy távlatból)

-látni fogjuk a gulyát, a délibábot, gólyát, bibiceket, pipacsot....minden ami a pusztához tartozik

-egy fajta idill hatja át a versset


Tájversek összegzése:

-gyakran találkozunk leíró szerkezettel-líraivá válik, tehát érzelmi telítettség hatja át

-a puszta mindegyik versében jelkép (SZABADSÁGÉ)

-"filmes kameramozgatás"-ez egy kedvelt eljárása a tájkép bemutatásakor (fókuszál majd távolít)

-tematikai ötvözetek (különböző témák keverednek) pl a Puszta, télen c. versében a tájvers a forradalmi verssel


Remélem segítettem, és hogy ebből a vázlatból ki tudsz nézni valamit. Ha kérdésed van nyugodtan ird mmeg, én válaszolok :)

Üdv :)

17/L

2011. máj. 12. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Te jó ég! Nagyon szépen köszönöm, hogy ennyit fáradoztál! el sem tudom mondani, mennyire hálás vagyok!!! Iszonyatosan rendes vagy, hogy segítettél nekem!!! Még csak egy kérdés, kérlek ne haragudj, hogy nyaggatlak:( Te mit írnál ehhez a részhez?: - törénelmi, társadalmi, ideológiai háttér

Még egyszer nagyon köszönöm!!! Remélem jó jegyet kaptál a dogádra!!!:) Szia!

2011. máj. 12. 20:19
 3/3 anonim válasza:

Igazán nincs mit :)

Egyébként történelmi háttérnek írhatnád azt hogy A puszta, télen című verset áthatja az 1848-as társadalmi légkör, tehát amit írtam h a végén átmegy forradalmi versbe.

Egyébként én 4 pluszt kaptam a dolgozatra, és nagyon mérges voltam a tanárnőre, de elég egy szipirtyó...úgyhogy örülök ennek is :D

2011. máj. 12. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!