Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » S. O. S! Hogyan lehet kimutatn...

ArankaAry kérdése:

S. O. S! Hogyan lehet kimutatni az alábbi kémiai vegyületeket?

Figyelt kérdés
Hogyan lehet kimutatni: CH3-COOH , HCl , H2SO4, HNO3 , NaOH , NaCl és Na2SO4 oldatot, LAKMUSZ INDIKÁTOR, FENOLFTALEIN INDIKÁTOR, METILNARANCS INDIKÁTOR, AgNO3 oldat ÉS BaCl2 oldat segítségével? Légyszii segítsetek!!!nagyon fontos!!!
2011. máj. 21. 18:19
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

1. Metilnarancs indikátorral kimutatod, melyik savas kémhatású. Amelyik savas, abban a szín vörös lesz. A felsoroltak közül savas: CH3-COOH, HCl, H2SO4, HNO3.


2. Amelyik nem vörös, arról nem tudod, hogy lúgos vagy semleges, így azokon fenolftalein indikátorral kell kimutatnod, hogy lúgos-e. Amelyik lilás színű, az lúgos. A felsoroltak közül lúgos: NaOH. Vagyis az NaOH már meg is van.


3. Amelyik se nem lett vörös az 1. lépésben, se nem lilás a 2-ikban, az semleges. A felsoroltak körül semleges: NaCl, Na2SO4.


4. Foglalkozz a savas anyagokkal! BaCl2 hozzáadásával a SO4-iont tartalmazó oldatokban csapadék jelenik meg. Így meg is van a H2SO4.


5. Maradt még két savas. AgNO3 hozzáadásával a Cl-iont tartalmazó oldatokban szintén csapadék jelenik meg. Így meg is van a HCl.


6. A kimaradó savas anyag a CH3-COOH.


7. Foglalkozz a semleges anyagokkal! BaCl2 hozzáadásával a SO4-iont tartalmazó oldatokban csapadék jelenik meg. Így meg is van a Na2SO4.


8. A kimaradó semleges anyag a NaCl.


Ezek alapján megvan az összes anyag.


Az egyes teszteket mindig tiszta oldatokkal kell csinálni. Szóval a mintákat még az elején minimum annyi felé kell választani, ahány tesztet akarsz velük csinálni a leírás alapján.

2011. máj. 21. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Most nézem, én is kicsit benéztem, mert a savasak közül végül kihagytam a HNO3-at.


Tehát miután megvan a HCl és a H2SO4, még meg kell különböztetned a HNO3-at és CH3-COOH-t.

Erre sajnos hirtelen nincs tippem a jelenlévő anyagokkal! Szag alapján könnyű, de még gondolkozom kémiai megoldáson.

2011. máj. 21. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

upsz. bocsi! én szúrtam el...tehát nem HNO3, hanem NH3...vagyis bázis. így megtudod oldani?

amúgy köszönöm szépen az eddigi megoldásokat!!! ÖRÖK HÁLÁM!!! :)

2011. máj. 22. 11:19
 4/12 A kérdező kommentje:
és mi úgy tanultuk, hogy metilnarancs indikátorral a bázisok narancssárga színűek lesznek...úgyhogy nem is kell tulajdonképpen a második lépés felesleges...és ami nem is vörös és nem is narancssárga azok a sók...így is meglehet állapítani?
2011. máj. 22. 11:24
 5/12 A kérdező kommentje:
tehát az NH3 és a NaOH maradt...
2011. máj. 22. 11:35
 6/12 anonim ***** válasza:

Igen, a bázisok narancssárgák, de sajnos semleges anyagok is. Szóval muszáj fenolftaleint is alkalmazni, mert az meg pont fordítva mutatja ki: a savak és a semleges anyagok színtelenek, viszont a bázisok lilásak.


Szóval a lényeg, hogy már csak az NH3-t és a NaOH-t kell megkülönböztetni. Nagyon egyszerű, tegyél mindkettőhöz pár csepp AgNO3-at, az az OH-ionokkal is csapadékot képez. Igaz, az NH3-oldatban is vannak OH-ionok, viszont NH3-feleslegben az ezüst komlexet képez, így a hirtelen megjelenő csapadék hamar feloldódik. Vagyis amiben megmarad a csapadék, az a NaOH-oldat.

2011. máj. 22. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

köszi szépen!!! és még két kérdés...Az indikátorok ugye semlegesen viselkedik a vegyületekben? és ha egy anyag tartalmaz egy fajta indikátort és beleteszünk egy másikat, akkor azt nem befolyásolja az első színe?....

mert ha igen, akkor szét kell választani az összes anyagot..és ha jól tudom nem kapunk annyi kémcsövet...

2011. máj. 22. 18:49
 8/12 anonim ***** válasza:

Hát, a legjobb szétválasztani... Persze elvileg 1-2 csepp indikátor nem változtatja meg jelentősen a kémhatást, de semmiképpen nem lehet rájuk mondani, hogy semlegesek. Szóval én minden tesztlépést külön kémcsőben végeznék el.

Pl. amikor először BaCl2 oldatot teszel az összes kémcsőbe, utána meg még tesztelned kéne AgNO3-tal is őket. Az Ag-ionok viszont Cl-ionokkal csapadékot adnak, és akkor a BaCl2-t is kimutatnád... Szóval ilyen kis apró dolgok miatt mindenképp külön kémcsövekben érdemes csinálni.

2011. máj. 22. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
köszi szépen mindent!!! örök hálám!!! most már biztos 10-est kapok!!! ha érdelek majd tájékoztatlak :)
2011. máj. 23. 18:33
 10/12 anonim válasza:
ez igy szep es jo de az a baj hogy egyetlen kemcsovet kapunk minden tesztre...
2011. máj. 23. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!