Hogyan írom fel a P (-1;1), Q (4;2), S (4;-4) pontokon áthaladó kör egyenletét?

Ha lehet részletesen vezesse le valaki,mert abszolut nem értem :(
2011. máj. 25. 10:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Hát úgy, hogy gondolom a 3 pont egy egyenesen van, mivel az avan a szövegben, hogy áthaladó, és nem érintő (akkor háromszög lenne a 3 pont)


Innentől meg már csak egyenes egyenlete, meg két pont távolsága, és a köregyenlet tétele kell hozzá.

2011. máj. 25. 11:07
 2/11 anonim ***** válasza:
Amíg nem tanulod meg ezeket a tételeket, nem is fogod érteni.
2011. máj. 25. 11:08
 3/11 A kérdező kommentje:
Megrajzoltam a 3 pontot és azok a kör 1-1 pontjai.
2011. máj. 25. 11:09
 4/11 anonim ***** válasza:

Akkor meg Thalesz tétel, a kapott háromszög derékszögű a kör középpontja meg az átfogón lesz (ez lesz a köregyenletben u, és v) a középpontot megkapod a háromszög átfogójáról a z egyenes felezőpontja tétellel (átlagolod a kooordinátákat)


A sugár meg az átfogó fele lesz amit ki tudsz számolni a két pont távolsága tétellel.



Innenől a kapott eredményegek behelyettesíted a függvénytáblában a kör egyenlete képletbe, és kész.

2011. máj. 25. 11:12
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm,így már érthetőbb.16 éve érettségiztem,és már nem igazán emlékszem.
2011. máj. 25. 11:14
 6/11 anonim ***** válasza:

:D Te is újrakezdő vagy?

Én 2001 ben érettségiztem! De októberben újra megyek

(ha addig sikerül melót szereznem)

2011. máj. 25. 11:15
 7/11 A kérdező kommentje:
Hát valahogy úgy is mondhatnánk.Egy ismerősöm fog érettségizni,Ő kért meg,hogy segítsek neki.Csak hát mindent újra fel kell eleveníteni.
2011. máj. 25. 11:19
 8/11 anonim ***** válasza:
előszöris kiszámolod két oldalfelező merőlegesét( például:pf;qf) majd kiszámolod a metszéspontjukat( egyenletrendszerrel) ami egyben a kör középpontja is lesz. Ezután kiszámolod a sugarat, ami az egyik pont és a kör távolságából fog kijönni, tehát például PK távolsága. A K és r segítségével pedig kész is a kör egyenlete.
2011. máj. 25. 12:33
 9/11 bongolo ***** válasza:

Az utolsó válaszoló jót mond, viszont amit az előző írt, az mind rossz. Ugyanis nem is lehetnek egy egyenesen a pontok, meg nem is derékszögű a háromszög...


Több megoldási módja is lehet a feladatnak, az előző az egyik jó gondolatmenet. En mondok egy másikat, aztán válaszd ki, melyik számodra az érthetőbb vagy egyszerűbb. (Persze az is lehet, hogy ami érthetőbb, az nem az egyszerűbb :-) )


A kör pontja a középponttól azonos távolságra vannak, ez a távolság a sugár. Valójában a kör egyenlete ezt az azonosságot írja le:


Az (x;y) pont a körív egy pontja (bármelyik pontja), az (u;v) pont a kör középpontja, r a sugár. Pitagorasz tétellel fel lehet írni a két pont közötti távolságot:


(x-u)² + (y-v)² = r²


És ez az összefüggés maga a kör egyenlete. Most már csak az a feladat, hogy ki kell számolni, mi az u,v és r értéke, és odaírni ebbe az egyenletbe. Az x meg az y ott fog maradni, azok helyébe nem kell semmit sem írni.


Három ismeretlenünk van (u,v,r), tehát ha fel tudunk írni 3 egyenletet, akkor azt az egyeletrendszert megoldva kijön minden. A három megadott pontból tudunk is három egyenletet csinálni, mégpedig úgy, hogy felírjuk mindhárom pont távolságát az (eddig ismeretlen) u;v ponttól:


(Px-u)²+(Py-v)² = r²

(Qx-u)²+(Qy-v)² = r²

(Sx-u)²+(Sy-v)² = r²


Most már csak ezt az egyenletrendszert kell megoldani, próbáld meg. Ha nem megy, segítek.

2011. máj. 25. 14:18
 10/11 anonim ***** válasza:
a 12:33-as mondott jót. az előzőek akkora baromságok, hogy olvasni is rossz volt.
2011. máj. 25. 14:59
1 2