Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Honnan tudom megállapítani az...

Honnan tudom megállapítani az alárendelő összetett mondatnál hogy melyik a főmondat?

Figyelt kérdés
2011. jún. 2. 17:42
 1/3 anonim ***** válasza:
Amelyikben az egésznek a fő állítmánya van, amelyiket a másik kiegészíti, amelyik állhatna magában is a másik nélkül...
2011. jún. 2. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
26%

Az összetett mondat kommunikációs szempontból egyetlen mondategész, de tovább tagolható szerkezetileg önálló mondategységekre, azaz tagmondatokra. A tagmondatok közötti kapcsolat alapján megkülönböztetünk alá- és mellérendelő összetett mondatokat.


Alárendelő összetett mondat: tagmondatok nem egyenrangúak, a mellékmondat a főmondat valamely mondatrészét fejti ki. A főmondatban az utalószó, a mellékmondatban a kötőszó utal a mellékmondat típusára.


Megkülönböztetünk:

•Alanyi: Ki korán kell, aranyat lel

•Tárgyi: Amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra

•Állítmányi: Amilyen a mosdó, olyan a törölköző.

•Határozói: Bámul, mint borjú az újkapura.

•Jelzős: „Nekem áldott az a bölcső, mely magyarrá ringatott.”


Vannak sajátos jelentéstartalmú mellékmondatok is: hasonlító, feltételes, következményes, megengedő.

2011. jún. 2. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Próbáld meg kérdéssé átfogalmazni az egyik tagmondatot, úgy, hogy a másik tagmondattal lehessen rá válaszolni.

Pl.: Ki lel aranyat? (Az) aki korán kel.

Meddig jár a korsó a kútra? (Addig) míg el nem törik.

Amiből a kérdés lett, az a főmondat. A kérdőszóból az alárendelés fajtájára is következtethetsz. Ki? alanyi , Kit, mit? tárgyi, stb.

2011. jún. 2. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!