Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Digitális rendszerek című...

Digitális rendszerek című tárgy. A példában megadott feladat levezetése jó?

Figyelt kérdés

Konjunktív ill. diszjunktív normál alakot kellett felírni, valamint tömbösíteni. A tömbösítés jól van megoldva. És a többi? Köszönöm.


[link]


2011. jún. 12. 15:43
 1/10 A kérdező kommentje:

Valamint ez a maxterm megadási módszer jó?


[link]

2011. jún. 12. 15:52
 2/10 bongolo ***** válasza:

A többi is jó, csak elfelejtetted a negáló karikákat odarajzolni a második szinten a NOR meg NAND kapuk kimenetére.

Én minterm/maxterm-es dolgokat nem tanultam anno, de most kicsit utánaolvastam és ahogy látom, az is jó lehet.


Viszont a tömbösítés szerintem nem tökéletes. A diszjunktív alaknál a 8 és 12-es termeket összevontad, lett belőle D·/B·/A (/B-vel jelöltem az inverz B-t), de a 10 és 14-eseket is bele lehet vonni, így D·/A lesz. Ehhez kétbemenetű NAND kapu is elég lesz.

2011. jún. 12. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
De a 10 14-est hogy tegyem be tömbbe, mikor az már benne van a 2 6 14 10-es tömbbe. Ugyebár a tömbösítésnek az a lényege, hogy minél kevesebb tömbbé alakítsuk át, és hogy mindig a legnagyobb tömböt hozzuk létre a lehető legegyszerűbb alak létrehozására.
2011. jún. 12. 23:08
 4/10 A kérdező kommentje:
Jaaa.. most néztem meg jobban az ábrát, szóval te azt mondod, hogy a 12 8 tömbbe tartozzon még bele a 14 10?
2011. jún. 12. 23:09
 5/10 bongolo ***** válasza:

A 14 10 beletartozhat két tömbbe is: a 2 6 14 10-be is, meg a 12 8 14 10-be is.


A tömbösítésnek nem csak az a lényege, hogy minél kevesebb tömb legyen (mert akkor kell a legkevesebb kapu), hanem az is, hogy a tömbök minél nagyobbak legyenek, hisz akkor kell a legkevesebb lábú kapu, vagyis a legkevesebb tranzisztor az áramkörhöz. De azt hiszem, ezt érted te is.

2011. jún. 13. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
És egy másik megoldásnak az nem lehetne jó, hogy 1. tömb: 12 8 14 10, 2. tömb: 5 13, 3. tömb: 0 1, és ekkora csak 3 tömb van a korábbi 4 helyett?
2011. jún. 13. 09:49
 7/10 bongolo ***** válasza:
Teljesen igazad van, hisz a 2 6 csak don´t care.
2011. jún. 13. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszi. Ha már ennyire benne vagyunk, megtudnád mondani, hogy ennek a táblának a tömbösítése jó-e?:)


[link]


Mind a felső, mind az alsó táblának?

2011. jún. 13. 10:23
 9/10 bongolo ***** válasza:

Jó a tömbösítés. Viszont a NOR kapus áramkörnél azt írod, hogy /C (inverz C) és /A megy a kapu bemenetére, de az invertáló karikát is odarajzoltad. Ez a kettő kiejti egymást. (Az első feladatnál még jól csináltad.)


Viszont itt is feltűnt, amit az előzőnél még nem mondtam: miért csinálod úgy, hogy a NOR kapuknál simán rajzolsz inverz bemenetű kapukat, a NAND-nál viszont nem, ott részletezed, hogy inverter is kell hozzá. Szóval a NAND-nál részletesen kirajzolod az inputot ponált meg negált (invertált) busszal, a NOR-nál meg csak odaírod, hogy melyik input megy a kapuhoz. Először azt hittem, hogy véletlenül csináltad a NOR-nál meg NAND-nál más filozófiával, de két példánál is ugyanúgy van. Kicsi az esély, hogy véletlen lenne.


Mellesleg az inverz buszt csináló invertereknél elfelejtetted a karikákat odarajzolni a kimenethez most is, meg az előző feladatnál is. Karika nélkül az csak sima drót.


Az már csak kukacoskodás, hogy az inverz busznál csinálsz /B-t is, de az az utóbbi feladatnál nem megy egyik kapuhoz sem, tehát felesleges a plusz inverter. De ezt ne vedd komolyan, tényleg kukacoskodás...

2011. jún. 13. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi.
2011. jún. 14. 13:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!