Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Profi matematikusok segítségét...

Profi matematikusok segítségét várom. Ha egy test valamely csúcsára nem igaz az, hogy pontosan 3 lap találkozik abban a csúcsban, akkor az a test gyakorlatban nem létezik? (Kérdés részletesen alul. )

Figyelt kérdés

Egy akárhány-szögű (3-4-5-6-stb.) lapokból álló test esetén (akár egyfajta akár többfajta szögszámú lapokból álló) igaz-e az, hogy a test bármelyik csúcsában mindig 3 lap találkozik? Ha igaz, akkor van-e erre valami bizonyítási módszer?


A konkrét feladatom a következő volt: háromszög-lapokból kell testet készítenem, a feladat első részében 4 lap felhasználásával. Ezzel nem is volt gond. A feladat másik részében viszont 5 lapból kellene elkészítenem a testet. Modellezéssel megállapítottam, hogy ilyen test nem létezik. Megfigyeltem hogy ennek a testnek volt olyan csúcsa, ahol 4 lap is találkozott (a fölösleges plusz lap miatt). Akkor ez most azt jelentené, hogy ha egy testnek van olyan csúcsa, ahol nem pontosan 3 lap találkozik, akkor a gyakorlatban olyan test nem létezik?

Ha ez így van, akkor ez matematikailag hogy bizonyítható?


Előre is köszönöm a segítséget. :)


2011. júl. 12. 23:21
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Fogsz 4 db háromszöget és 1 db négyszöget és építesz egy "piramist" aminek a csúcsánál 4 db lap fut össze. :) Ezzel meg is cáfoltam az elméletedet remélem.
2011. júl. 12. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Nem biztos, hogy jól értem a kérdésed, de ha igen, akkor a válasz egyértelmű nem. Gondolj bele, egy piramisnak (alapja négyzet, a négyzet minden oldalára egy-egyháromszög lap épül, amik oldalai közösek) a "felső" csúcsánál vagyis annál amelyik a négyzetnek nem csúcs, négy háromszöglap találkozik, s mégis gyakorlatban is létező testről van szó.
2011. júl. 12. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
szerintem igaz mivel mindig a két szomszédos lap és az alaplap találkozása a csúcs vagyis én így vettem észre :D 5 háromszögből pedig nem tudsz szabályos gúlát készíteni
2011. júl. 12. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
utolsó, bármilyen gúlának a tetraéderen kívül van olyan csúcsa ahol több lap találkozik... de azt hiszem nem volt szó arról, hogy gúlát kellene alkotnia, viszont 5 háromszöglapból tényleg nem lesz test, semmilyen nemcsak gúla. második voltam
2011. júl. 12. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Igen közben már én is rájöttem, hogy azaz elméletem, miszerint olyan test nem létezik aminek valamelyik csúcsában 3-nál több lap találkozik az nem létezik, mert erre jó példa a piramis.


De nekem most az a gondom hogy nem 4 db háromszögem és 1 db négyszögem van, hanem 5 db háromszögem, és ebből nem lehet testet készíteni. De van erre bármi módszer, hogy én ezt modellkészítés nélkül meg tudjam állapítani, hogy létezik-e ilyen test vagy sem? Mert az érettségin sztem elég érdekes néznének rám, ha nekiállnék egy ilyen feladatnál papírból elkészíteni a testet és azt adnám be... xD

2011. júl. 12. 23:36
 6/14 A kérdező kommentje:
Nyitok akkor egy új kérdést, mert ez a kérdésem így valóban hülyeség már.
2011. júl. 12. 23:37
 7/14 anonim ***** válasza:

5 db háromszögből nem tudsz testet készíteni.


5 db háromszögnek összesen 5*3=15 oldala van, ezek alkotnák a test éleit. Azonban egy test minden éle pontosan 2 háromszög 1-1 oldalával egyezik meg, tehát összesen 15/2=7.5 éle kellene legyen a testnek, ilyen pedig nyilván nem létezhet.

2011. júl. 13. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Ó köszönöm szépen a választ. :) Ez bármilyen test esetén igaz ugye?
2011. júl. 13. 10:55
 9/14 anonim ***** válasza:

Az elv működik bármilyen hasonló esetre: ha a megadott lapok oldalszámainak összege páratlan, akkor biztosan nem létezik belőlük összraható test (ha páros, akkor is előfordulhat persze, hogy nem létezik, csak esetleg máshogy kell bizonyítani).


Tehát pl. nem rakható össze test 5db háromszögből, vagy 10db háromszög+1ötszögből stb-...

2011. júl. 13. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Rendben köszönöm szépen. :)

Egyébként ez a feladat a gráfok témakörnél szerepel a tankönyvben, úgyhogy ha a lapok éleit tekintem a gráf pontjainak, és két oldalt összekötök, akkor a gráf minden pontjának fokszáma 1 lesz (vagyis páratlan). És olyan gráf nem létezik, amelyikben páratlan db páratlan fokszámú pont lenne, úgyhogy az 5 db háromszög 15 éle miatt nem létezik ilyen gráf, vagyis ilyen test te.


De 4 db háromszög esetében 12 él van, ami már létező test.


Viszont akkor ha létezik olyan is, hogy az élek száma páros, de mégsem rakható össze a test, akkor azt hogy tudom megállapítani? :S

2011. júl. 13. 11:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!