35 gyerekről a következőket tudjuk: a) háromféle szakkör közül 8 tanuló 2-2 szakkörön vesz részt b) négyen tagjai a matematika szakkörnek c) egy tanulo magyar és matematika szakköre jár?

MATEK HÁZI INDOKLÁSSAL LÉGYSZÍVES KÖSZÖNÖM SEGÍTS ? folyt.. d) csak történelem szakkörre annyian járnak mint ahányan a történelem és a matematka szakkör mindegyikét választották? E) a matematika szakköre járók közül ugyanannyian járnak csak matematika szakköre mint ahányan két szakkörre f) csak magyar szakkörre öten járnak g) kilencen egyetlen szakköre sem járnak hány tanuló jár mindhárom szakkörre?
2011. szept. 9. 22:30
 1/6 bongolo ***** válasza:

Valami nem jó:

a) 8-an járnak 2 szakkörre is

b) 4-en járnak matek szakkörre (meg esetleg másra is)

e) csak matek szakkörre ugyanannyi jár, mint két szakkörre, tehát 8-an.


Viszont akkor nem járhatnak matekra csak 4-en.


Valami el lehet írva...

2011. szept. 10. 00:19
 2/6 anonim ***** válasza:

"a matematika szakköre járók közül ugyanannyian járnak csak matematika szakköre mint ahányan két szakkörre"


A matekra járok közül számítanak a kétszakkörösek, nem összesen.

Szerintem itt nincs gond, de én sem tudtam megoldani ellentmondás miatt.


Nézd át a feladatot! :)

2011. szept. 10. 05:18
 3/6 anonim ***** válasza:

Egy osztály 35 tanulójáról a következőket tudjuk: háromféle szakkör közül 8 tanuló pontosan 2-2 szakkörön vesz részt, közülük négyen tagjai a matematika szakkörnek, és mindössze egyetlen tanuló van, aki a magyar és matematika szakkörre jár. Csak történelem szakkörre annyian járnak, mint ahányan a történelem-matematika szakkörösök vannak. A matematika szakköre járók közül ugyanannyian járnak csak matematika szakköre, mint ahányan pontosan két szakkörre. Csak magyar szakkörre 5-en járnak,és 9-en egyetlen szakkörre sem. Hány tanuló jár mindhárom szakkörre?


Legközelebb pontosabban írj. :) Kimaradt egy fontos részlet.

Mindjárt írom a megoldást.

2011. szept. 10. 05:21
 4/6 anonim ***** válasza:

Vezessünk be hét ismeretlent:

m - csak matek, h - csak magyar, t - csak történelem,

mh - matek és magyar, mt - matek és töri,

ht - magyar és töri, mht - mindhárom.


8 tanuló jár két szakkörre

(a) mh + mt + ht = 8

közülük 4-en matekra is járnak

(b) mh + mt = 4, így ht = 4 [az (a) miatt]

csak egy van, aki magyar és matek

(c) mh = 1, így mt = 3 [(b)-ből]

csak törire annyi jár, mint matek-törire

(d) t = mt, akkor t = 3

a matekosok közül ugyanannyi jár csak m-ra, mint két szakkörre

(e) m = mh + mt

csak magyarra 5-en járnak

(f) h = 5

9-en egyre sem, tehát 26 marad az összes lehetőségre

(g) m + h + t + mh + mt + ht + mht = 26



(a) mh + mt + ht = 8

(b) mh + mt = 4

(b2) ht = 4

(c) mh = 1

(c2) mt = 3

(d) t = 3

(e) m = mh + mt

(f) h = 5

(g) m + h + t + mh + mt + ht + mht = 26


(b) mh + mt = 4

(c) mh = 1

Tehát mt = 3


(e) m = mh + mt = 4


Akkor eddig megvan:

m = 4

t = 3

h = 5

mh = 1

mt = 3

ht = 4

Ez 20. Akkor 6 marad az mht-ra (g) szerint.

2011. szept. 10. 05:32
 5/6 anonim ***** válasza:
a drága jó felvételi feladatok, de utáltam őket..:)
2011. szept. 10. 12:40
 6/6 A kérdező kommentje:
kössziii
2011. szept. 10. 16:21