Nem értem, hogyan kell egy ilyet ábrázolni grafikussan y=2x-1?


Kétismeretlenes egyenletrendszer,grafikus megoldási modnál


[link]


2011. szept. 17. 14:55
 1/9 anonim ***** válasza:

A 2x az egyenes meredeksége, a -1 pedig az, ahol az metszi az y tengelyt.

Mivel egyenesről van szó, elég két pontját meghatároznod, aztán azokat összekötve, valamint a kapott szakaszt mindkét irányban meghosszabbítva meg is van...

Pl. ha x = 0, akkor y = -1

ha x = 2, akkor y = 3


Remélem, ez volt a kérdés.

2011. szept. 17. 15:35
 2/9 A kérdező kommentje:

A füzetben van olyan,hogy egy tört van a végén,ilyenkor hogyan tudom?


[link]


x + y = 4 >>>> y = 4 - x f1

x + 3y = 6 >>>> y 6-x / 3 f2


eddig értem... az a kis táblázatot viszont már nem,


x 1 2 x 3 0

f1 3 2 f2 1 2 > ezeket a számokat honnand vették elő?

2011. szept. 17. 16:00
 3/9 anonim ***** válasza:

x + 3y = 6

3y = 6 - x

y = (6 - x) / 3

y = 2 - 1/3x

y = -1/3x + 2


Tehát a 2-nél metszi a tengelyt, mivel az x negatív, ezért csökkenő függvény és 1/3 a meredeksége.

Ez azt jelenti, hogy ha az x tengely mentén 3 számot haladsz, akkor az y-nál 1-et.

x = 0-ra y = 2

x = 3-ra y = 1

x = 6-ra y = 0


A táblázat csak annyi, hogy minimum két értéket ki kell számolni.

Ott bármilyen x lehet. Nyilván olyat érdemes választani, amit könnyű kiszámolni. Ha 1/3 van, akkor pl. 3-al oszthatót.

2011. szept. 17. 16:14
 4/9 A kérdező kommentje:

Hát basszus nem értem :S pedig már tobb helyen olvasom a neten hát ha van valmi leírás...



Amit végeztél:


x + 3y = 6

3y = 6 - x

y = (6 - x) / 3 >>>eddig értem


y = 2 - 1/3x

y = -1/3x + 2


......................................

y = (6 - x) / 3 // itt szorzunk 3-mal h eltünjön a tört

y = 2 - ?? ezt nem tudom már

3y = 6 - x // átvisszuk a hármast, osztás 3-al

y = 2

2011. szept. 17. 16:51
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem. Semmit nem vittem sehova.

A zárójeles részt osztottam hárommal, mert az volt ott, hogy osztva 3-al.

(9 + 12) / 3

3 + 4

7

Például...

2011. szept. 17. 16:52
 6/9 A kérdező kommentje:

Oke :)


[link]


itt nagyjábol le van irva röviden az egyenletrendszer - grafikus módszer,


"gy koordináta-rendszerben ábrázoljuk a két függvényt. Grafikonjaik közöspontjának koordinátáit leolvassuk: P(1,5; -1). Ellenőrizzük, hogy ez a számpár megoldása-e az egyenletrendszer mindkét egyenletének (3 + 1 = 4; 6 - 3 = 3). Az egyenletrendszer megoldása: x = 1,5, y = -1."


1,5 és a -1 az hogyan jött ki?


Elösször megörultem,hogy rájottem...úgy gondoltam,hogy majd az 1,5 és f1 (2x−y=4) ami a pl.ban 4 ezeket összekötöm.De nem így van...

Megnéztem hogy a pl.dában 2x−y=4 vonal miket metsz 2 és -4. A 2 van a 2x-y ban de -4 viszont nincs. Azt ugye mondtad hogy csak húzni kell tovább a vonalat,hogy valahol metszék eymást...az a -4 talán az lesz. A másik vonal meg egyáltalán nem tudom,h jött ki..annyi hogy a megoldás ugye a 1,5-1 és hogy ezek kijöjjenek anyit látok

2011. szept. 17. 17:10
 7/9 anonim ***** válasza:

Hú, nem igazán értem, amit írtál.

Te hanyadikos vagy amúgy?

Most kezdtétek ezt tanulni?

2011. szept. 17. 17:16
 8/9 A kérdező kommentje:

Elsos egyetemista,de nem MO-n.

Régen tanunltam már ezeket 5éve kb. Ezért átakarom ismételni oket...



Amit nem érettél akkor azzal ne foglalkoz...

[link]


Itt egy másik pl.,lehet ha mégegszer elmondanád rájonnek már...



innentol nem értem:


Ezek grafikus képeit most egy koordináta-rendszerben ábrázoljuk. Két egyenest kapunk. A két egyenes közös pontjainak az (x; y) koordinátái mindkét egyenletnek megoldásai, és csak azok megoldásai mindkét egyenletnek .A két egyenesnek most egyetlen közös pontja van, ez a P(4; 1) pont.Behelyettesítéssel ellenőrizzük, hogy az x = 4, y = 1 számpár valóban megoldása-e mindkét egyenletnek. Azt találjuk, hogy x = 4, y = 1 a (3) egyenletrendszer megoldása.


Hogyan jottek rá a 4 és 1 sre? és ebbol,hogyan tudtak ábrázolni?


y= (-3 / 2 )x +7

y= (−1 / 4 )x+2


[link]


Köszönöm a türelmed és a segítséged

2011. szept. 17. 18:03
 9/9 anonim ***** válasza:
Ahol a két egyenes metszi egymást, ott leolvasod az X és Y értékét. Ennyi.
2011. szept. 17. 18:29