Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Emelt érettségis mértani és...

Emelt érettségis mértani és számtani sorozatos feladat?

Figyelt kérdés

an egy mértani sorozat. bn egy számtani sorozat.

mindkét sorozat első tagja 1.

mindkét sorozat 6. tagja -1.

San=Sbn

mennyi n, ha eleme a pozitív egész számok halmazának?


ez a feladat b kérdése, az a-val nem volt probléma.


2011. szept. 21. 17:12
 1/6 anonim ***** válasza:
Hát, ha két tagot ismersz, akkor d, ill. q kifejezhető, és azt visszahelyettesítve az általad ismert összegképletekbe megvan az egyenlet.
2011. szept. 21. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 bongolo ***** válasza:

A bn sorozatban a 6. tag: 1·q^5 = -1

Vagyis q=-1


A sorozat tagjai felváltva 1 és -1. Vagyis Sbn két érték lehet: páros n-ekre 0, páratlanokra 1.


Ha San=Sbn, akkor:


Sbn=0 esetén: (n páros)

0=San=(a1+an)·n/2

tehát an=-a1, vagyis -1. Ez éppen a 6. tag, n=6. Ez tényleg páros, tehát jó megoldás.


Sbn=1 esetén: (n páratlan)

1=San=...

Mivel a1=1, ezért n=1 esetén lesz San éppen 1. Mivel 1 páratlan, ez is jó megoldás.


Tehát n=1 vagy 6.

2011. szept. 21. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

köszönöm válaszod. rájöttem h h kell megcsinálni:)

Azt hiszem kicsit összekeverted h melyik sorozat mértani és melyik számtani, de érdemben nem változtat a dolgokon, bár nekem megoldásként jött ki még a 0 (mily meglepő....) és az 5 is. Jó, lehet a 0-t nem kéne ideszámolni.

Az segített sokat h jéé a mértaninak az összege csak 0 és 1 lehet.. még1x köszi:)

2011. szept. 21. 17:58
 4/6 bongolo ***** válasza:

Bocs, tényleg összekevertem a nevüket, de mivel teljesen szimmetrikus minden, ez semmit nem módosít a végeredményen.


Viszont hogy jött ki neked az ötödik elem is? Nem számoltad el? Vagy lehet, hogy n-1=5 jött ki an=a1+(n-1)·d alapján, de az a hatodik tag... Nézz utána.

2011. szept. 21. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

San=1 -> itt jött ki. 2 megoldás van itt, 1 és 5. nem találtam benne hibát.

de ha leellenőrzöm:

mértani: 1,-1,1,-1,1 ->összegük 1

számtani: 1,3/5,1/5,-1/5,-3/5 -> összegük szintén 1

szerintem jó az 5 is. szerinted?

2011. szept. 21. 19:10
 6/6 bongolo ***** válasza:

Igazad van, jó az 5 is.

Bocs, ha félrevezettelek volna... szerencsére nem hagytad magad :)

2011. szept. 21. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!