Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Közepes szintű fizikafeladat,...

Sajtoskifli kérdése:

Közepes szintű fizikafeladat, egy sík körön egyenletesen el vannak osztva azonos töltések, az össztöltés Q. Mekkora a kör középpontja felé, rá merőlegesen haladó töltésre az eredő erő?

Figyelt kérdés

Megpróbáltam kiszámolni, de nálam a szum függvénynek nincs határértéke, úgyhogy valószínűleg valahol elrontottam. A négyjegyű függvénytáblázatban valami hasonlót találtam, csak mágnesknél, esetleg ezt lehetne valahogy használni?

R sugarú körvezető mágneses mezőjének indukciója a kör tengelyében a középpontjától l távolságra :

B=((vákuumpermeabilitás)/2)*I(R^2)N/((l^2+R^2)^(3/2))


2011. szept. 28. 16:29
 1/1 anonim válasza:

Ha a feladat az, hogy egy egyenletesen töltött kör síkjára merőleges szimmetriatengelyén halad egy, mondjuk q töltés a kör középpontja felé, akkor a kör középpontjától r távolságra az eredő térerősség


E = kQr/(r^2+R^2)^(3/2). (R a kör sugara)


Ezt úgy kapod meg, hogy a kört felbontod kicsi dq töltésű darabokra és az adott pontban felírod az ettől származó dE térerősség vektort. Mivel majd össze kell adni az összes ilyet, észre kell venni, hogy a dE vektornak csak a kör síkjára merőleges komponense fog járulékot adni az eredőben. Ezért az összegzés csak a kis dq töltések összegére redukálódik, ami pedig Q. A q-ra ható erőt pedig egyszerűen az F = Eq-ból kapod.

2011. szept. 29. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!