Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizika házimban elmagyarázná...

Fizika házimban elmagyarázná valaki hogy jön ki a hő, ill. átnéznétek hogy jó e a megoldás menetem?

Figyelt kérdés

Feladat:

Normál állapotú, 160g tömegű oxigéngáz nyomását első esetben állandó térfogaton melegítve kétszresére növeljük, majd állandó nyomáson folytatva a melegítést, térfogatát is megduplázzuk.

Második esetben, először duplázzuk meg a gáz térfogatát állandó nyomáson való melegítéssel, majd a térfogatot állandó értéken tartva a gázt addig melegítjük, míg a nyomása meg nem kétszereződik..

a) Mekkora a végállapotok és a kezdeti állapot közötti belső energia különbsége?

b) Mennyi hőt kellet közölni a gázzal az első ill. második esetben??


Megoldásom (rövid, mert elment az áram és kitörlődött így minden, és nem volt kedvem leírni már mindent):

a feladat 1/a része

T1=273K

m=160g

M=32g/mól

n=5mól

V=áll.

P1=10^5Pa

P2=2*10^5Pa

==================================

T2=p2*T1/p1 =>546K ==> ΔT=273K

ΔEb1=f/2*n*R*ΔT ==> >>>ΔEb1=28357,87J<<<


a feladat 2/a része

p=áll.

V1=0,02241m^3

V2=0,04482m^3

T2=546K

==================================

T3=V2*T2/V1 => 1092K ==> ΔT=546K

ΔEb2=f/2*n*R*ΔT ==> >>> ΔEb2=56715,75J<<<


ΔEb= ΔEb2+ ΔEb1 = 85073,62J (az eredmény jó, de itt szeretném megkérdezni, hogy miért összeadni kell, ha különbséget kérdez? Lehet, hogy én oldottam meg rosszul a feladatot, ezért nem is így kellett volna megcsinálni, és azért nem jött ki sehogy sem nekem különbség formájában.)


Az a feladat 1-2/b részét ugyan így oldottam meg, csak ott fordítva jöttek ki az eredmények, mert más volt állandó először…


Amit viszont nem tudok, az a hő kiszámítása. Látom, hogy két változás van, de nem tudom egybe összehozni őket. Ha bálam az 1/a-t nézem, akkor ott mivel a V állandó, ezért ΔEb1=Q. A másodiknál már a p állandó, így ΔEb=W+Q=p*ΔV+Q. Na és itt vesztem el, hogy most mit kell csinálni mert helyettesíteni helyettesítettem de nem jött ki sehogy sem az eredmény. A könyv Q1=107,8kJ és Q2=96,4kJ ír. Ezt elmagyarázná valaki hogy is jön ki? 


2011. okt. 10. 16:48
 1/3 anonim válasza:
Fizika OKTV-s társunknak nem kell semmi, hogy megoldja: h a z i d . h u (szóközök nélkül)
2011. okt. 10. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Hú, én pont most szenvedek ezzel, egy öröm volt ezt megtalálni. Mert sehogy sem tudtam eddig nekiállni.


Először is köszi. :)


Másodszor pedig a 0,02241 és 0,04482 m3 egy mol oxigénre vonatkozik, mivel 5 mol oxigén van, ezért 0,11205 m3 és 0,2241 m3 a V1 és a V2.

2013. okt. 17. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Tudom, hogy régi a kérdés, de nekem pont aktuális volt, és akik mozaikos tankönyvből tanulnak, azok egy jó darabig találkozni fognak majd ezzel.

És mivel nagyon nehezen találtam erre a feladatra tartozó megoldásra, ezért gondoltam ideírom a választ a kérdésre, hogy azért egy helyen legyen a teljes megoldás. :)

2013. okt. 17. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!