Mi a valószínűsége, hogy? (matek példa)


9 golyó közül (4 barna és 5piros)

Kiveszünk 3golyót!

Mi a valószínűsége, hogy:

a, Éppen 1 lesz barna?

b, Legfeljebb 1 barna?

c, Legalább 2 barna?

d, Éppen 2 lesz barna?


2011. okt. 12. 13:42
 1/3 BKRS ***** válasza:

Ha 9 bol kiveszel 3 golyot, az osszes lehetseges ested 9 alatt a 3 lesz, amit jeloljunk igy: (9 3)


a) Pont 1 lesz barna:

egyiket a barnakbol valasztjuk, a masik kettot a pirosakbol.

Ez lehetseges osszesen (4 1)*(5 2)=4*5*2 kulonbozo modon.

Persze itt lehet a kedvezo eseteket sorrendezve is szamitani:

3*4*5*4 kulonbozo sorrend lenne lehetseges, de a sorrend nem szamit, ezert osztani kell meg 6-tal, ami megint csak 4*5*2


b) legfeljebb 1 barna:

azon esetek szama ahol egy sem barna (5 3) tehat itt a kedvezo esetek szama: (9 3) - (5 3)


c) legalabb 2 barna: legalabb 1 barna - pontosan 1 barna:

(9 3) - (5 3) - (4 1)*(5 2)


d) Eppen 2 barna:

legalabb 2 barna - mind a 3 barna:

(9 3) - (5 3) - (4 1)*(5 2) - (4 3)

2011. okt. 12. 14:51
 2/3 BKRS ***** válasza:

Egy masik lehetseges megkozelites, ha megszamozod az eredeti golyokat es a kivetel utan sorba rakod oket. Ekkor az osszes esetek szama: 9*8*7. Vagyis 6-szor annyi mint a kivalasztasos esetben.


a) A k. helyen van barna: 4*5*4 kedvezo eset, ez osszesen:

3*4*5*4 kedvezo eset. Ez termeszetesen 6-szor akkora mint az elozo kivalasztasos megkozelitesben volt, ugyanugy mint az osszes esetek szama.


b)Legfeljebb 1 barna: osses eset - csak piros van

9*8*7 - 5*4*3 ami megint 6-szorosa az elozo megkozelitesnek, vagyis a valoszinuseg termeszetesen ugyanannyi.


c) Legalabb 2 barna: legalabb 1 barna - pontosan 1 barna:

9*8*7 - 5*4*3 - 3*4*5*4


d) pont 2 barna: legalabb 2 barna - mind barna

9*8*7 - 5*4*3 - 3*4*5*4 - 4*3*2


Termeszetesen a valoszinusegek kiszamitasahoz a kedvezo esetek szamat el kell osztanod az osszes esetek szamaval.



A valoszinuseg itt 4*5*4/(9*8*7)=

2011. okt. 12. 15:00
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! meg hogy ennyit foglalkoztál vele
2011. okt. 12. 15:56