Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell megoldani ezt a...

Hogy kell megoldani ezt a negyedfokú egyenletet?

Figyelt kérdés
x^4-3x^3+3x+1=0 Azt kell észrevenni, hogy vannak azonos együtthatók, szóval nem negyedfokú megoldóképlettel.
2011. okt. 12. 16:20
 1/6 BKRS ***** válasza:
x^4-3x^3+3x+1=(x^2-2x-1)(x^2-x-1)
2011. okt. 12. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 BKRS ***** válasza:

x^4-3x^3+3x+1 = x^4-2x^3+ax^2 -x^3+2x^2-ax -x^2+2x+1

alakba atirva (latod, masodfoku tagot akarok kiemelni belole valahogy), a-ra az jon ki, hogy -1. Es akkor szorzatta lehet irni.

Itt valahogy azt lehet ihasznalni, hogy ha a szorzatta irasban minden koefficiens egesz szam, akkor nincs sok valasztasi lehetoseg, hogy mik lesznek, aztan ugye a fo egyutthato a szorzo tenyezo polinomokban 1 kell, hogy legyen, stb...

Egy szofisztikaltabb megoldas az , ha (x^2 + ax +b)(x^2 +cx+d) szorzatot kiszamitod es az egyutthatokat osszehasonlitod azzal amit szorzatta kell irnod, es felteszed, hogy a,b,c,d egesz, es akkor kapsz egy csomo oszthatosagi kenyszert, amibol mar ki lehet bogozni, hogy melyik mi.

Mindez tok hiabavalo persze ha nem egeszek az egyutthatok.

2011. okt. 12. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 BKRS ***** válasza:

[link]


Itt erdemes megnezni mik a gyokok, neha ez is adhat otleteket.

2011. okt. 12. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 BKRS ***** válasza:

Talaltam egy meg jobbat:

itt faktorizalni lehet polinomokat:

[link]

2011. okt. 12. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Na ezt nem értem. Le tudnád írni a nem szofisztikáltabb levezetést? A linkekben csak a megoldást adja ki.
2011. okt. 12. 21:47
 6/6 A kérdező kommentje:
Ja nem, a második linkben jól leírja, hogy minek kell belőle lenni. És nekem is sikerült megcsinálni. Köszönöm a válaszokat!
2011. okt. 12. 21:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!