Fizika, egyenes vonalú egyenletes mozgás?


Állandó sebességgel haladó vasúti szerelvény mellett egy motorkerékpáros 12 s alatt ér a vonat elejétől a végéig, ellentétes irányban 48 s-ig halad a vonat mellett. Mekkora a vonat hosszúsága és sebessége, ha a motorkerékpáros sebessége mindkét irányban 60 km/h?

A megoldások a könyv végén: 36 km/h; 320 m

Nem jöttek ki az eredmények, ha lehet segítsen valaki!


2011. okt. 19. 16:56
 1/3 anonim ***** válasza:
Ha sehogy nem tudsz elindulni, számold ki azt, amit kapásból ki tudsz, és az az, hogy a kerékpáros hány métert tett meg egyik, illetve másik irányban, mert csak össze kell szorozni a sebességét a két időértékkel, de előbb a 60 km/h-t át kell váltani m/s-ba vagyis osztani kell 3,6-tal és akkor 60/3,6=16,66666... a végtelenségig csak 6-osok m/s. Vagyis amikor a vonattal szemben halad akkor s1=v*t1=16,6666m/s*12*=200m-t tesz meg, amikor meg a vonat mellett ("megelőzve" azt) halad, akkor meg s2=v*t2=16,6666m/s*48s=800m. A 200 méter annyival kevesebb a vonat hosszánál, ahány métert halad a vonat 12 másodperc alatt. A 800 méter meg annyival több, ahány métert 48 másodperc alatt halad. Tehát ha a vonat hossza h, sebessége v, akkor 200m=h-v*12s, és 800m=h+v*48s. Ez pedig egy kétismeretlenes egyenletrendszer. Fejezzük ki h-t az elsőből, akkor: h=200m+v*12s. Ezt helyettesítsük be a másodikba: 800m=200m+v*12s+v*48s, és ebből a sebesség már kiszámolható: 600m=v*60s v=10m/s=36km/h. Most ezt ha visszahelyettesítjük a h=200m+v*12s kifejezésbe, megkapjuk a vonat hosszát, hogy: h=200m+10m/s*12s=200m+120m=320m.
2011. okt. 19. 17:57
 2/3 anonim ***** válasza:
Bocsi elkövettem egy kis hibát: s1=v*t1=16,6666m/s*12*=200m itt a 12-es utáni * helyett s-ot kell írni.
2011. okt. 19. 18:00
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi!
2011. okt. 19. 23:16