A^2 + b^2 = 468 Az a és a b legkisebb közös többszöröse 36. A legnagyobb közös osztójuk 6. Mennyi a két szám összege?


Sziasztok! A fent található feladatnál fontos megjegyeznem, hogy a két szám összegének (a+b) kiszámítása annélkül kell történjen, hogy meghatározzuk a két számot. Előre is köszönöm!

:)


2011. okt. 26. 16:33
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

a^2 + b^2 = 468

(a;b)=6

[a;b]=36


Van egy tétel mely szerint: (a;b)*[a;b] = a*b


Ebből adódóan:

6*36 = a*b

216 = a*b


Van két egyenletünk:

a^2 + b^2 = 468

a*b = 216


Az elsőhöz adjuk hozzá a második kétszeresét:


kapjuk, hogy

a^2 + 2*a*b + b^2 = 468 + 2*216


Nevezetes azonosságot alkalmazva:


(a + b)^2 = 900


Gyököt vonva itt az eredmény:


a + b = 30

2011. okt. 26. 18:27
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nagyon hálás vagyok! További szép estét! :) ;)
2011. okt. 26. 20:08
 3/4 anonim ***** válasza:

Bár nem volt kérdés, csak érdekességként a két szám.


Mivel

a + b = 30

a² + b² = 468

Az ezekből adódó másodfokú egyenlet

b² - 30b +216 = 0

A két gyök a két oldal értéke

a = 18 (12)

b = 12 (18)


DeeDee

*******

2011. okt. 27. 01:41
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi!!! :)
2011. okt. 27. 19:30