Miért csak a pozítiv szám jöhet szóban?


A (log_2x^2=-6) egyenletet mególdottam,

2^-6=x^2

x^2=0,015626

x=+-0,125


De a javitás utmutatóban, azt írják hogy ha nincs utalás arra hogy csak a pozitív szám jöhet szóban csak 1 pont jár.


az egész egyenlet:

(log_2x-3)*(log_2x^2+6)=0

ahól x_1=8

és x_2=0,125


de nem értem miért lehet csak pozitív, ha negatív nem tökk mindegy? -0,125 ^2 ugyan az lessz mint 0,125^2, nem igaz?


2011. nov. 4. 15:46
 1/7 BKRS ***** válasza:

Az eredeti feladatban a log utan csak pozitiv szam lehet, tehat:

x >0

x^2 > 0 kell hogy legyen.


Ha nem hiszed, helyettesitsd vissza a megoldasodat.

2011. nov. 4. 15:51
 2/7 A kérdező kommentje:

hm, rendben, :) köszönöm a gyors választ!


Segítenél a másikkal?, egyszerüen nem értem ilyen egyenletnél hogy kell megoldani:

sin^2(x-"pi"/6)=0,25

a pi, ez a görög betü, ami 3,14149... csak nem tudtam mien jelt használjak..

osszam fel ezt is sin^1=1/4-re, és x-pi/6=1/4-re?

2011. nov. 4. 15:59
 3/7 anonim ***** válasza:

15:59

sin (x-pi/6) = 1/2

x-pi/6 = pi/6 + k*2pi vagy x-pi/6 = 5pi/6 + k*2pi


azaz


x = pi/3 + k*2pi vagy x = pi + k*2pi

2011. nov. 4. 16:12
 4/7 A kérdező kommentje:
h+at ezt nem értettem.. :S
2011. nov. 4. 20:41
 5/7 bongolo ***** válasza:

Eredeti kérdés:


Nem az x²-es logaritmus miatt kell csak a pozitív megoldásokat nézni (attól tényleg lehetne az x negatív is), hanem azért, mert az egész egyenlet első tényezőjében log_2 x van. E miatt x csak pozitív lehet. Nem csak itt, hanem a második tényezőben is!


A második kérdés: A 16:12-es válaszoló majdnem jól oldotta meg, de a fele lemaradt.


sin²(x-π/6)=0,25

sin(x-π/6)=±0,5


Ha +0,5: ezt oldotta meg a 16:12-es, és jól. Nem értetted, megmagyarázom:

0,25 négyzetgyöke 1/2.

Mi az, aminek a szinusza 1/2?

Ez a 30 fok. Radiánba átírva pedig 30° = π/6

De nem csak a 30°-nak, hanem 150°-nak is 1/2 a szinusza, az meg az 5π/6

A k·2π (vagyis k·360°) azért jön be, mert akárhányszor 360°-kal nagyobb vagy kisebb szögnek is pontosan ugyanannyi a szinusza.


A többit már érted?


Ami kimaradt:

Ha sin(x-π/6) = -0,5

A 210 meg a 330 foknak a szinusza minusz 1/2, meg persze akárhányszor 360 fokkal nagyobb vagy kisebb szögnek is.

210° = 7π/6

330° = 11π/6

Vagyis:

x-π/6 = 7π/6 + 2k·π

x = 8π/6 + 2kπ

x = 4π/3 + 2kπ

valamint

x-π/6 = 11π/6 + 2k·π

x = 12π/6 + 2kπ

x = 2π + 2kπ

x = 0 + 2kπ

2011. nov. 5. 00:15
 6/7 anonim ***** válasza:

ma 00:15

Igen, ez valóban kimaradt. A két megoldás így természetesen össze is vonható, azaz:


x = pi/3 + k*pi

vagy

x = k*pi


kérdező, tegnap 20:41

Remélem, az előző válasz segített, mert én nem értem a kérdésed. Már van némi rutinom a tiniszleng megfejtésében, de a "h+at" kifejezés dekódolása egyszerűen nem megy. :(

2011. nov. 5. 14:35
 7/7 A kérdező kommentje:

köszönöm, igen értem most már, kösz a segítséget.

Nem volt szláng, csak rossz gombot nyomtam, nem magyar billentyüzetem van :)Hát akart lenni..

2011. nov. 5. 14:55