Matek feladat SOS?

Figyelt kérdés

1.feladat

A 9728340 számban húzzátok át 2 számjegyet úgy,hogy lehető legnagyobb 12-vel osztható számot kapjátok! Írjátok le az így kapott számot!


2.feladat

Számítsátok ki a 144 összes pozitív osztója közül a legnagyobb és a legkisebb osztó szorzatát!


2011. nov. 6. 15:38
 1/2 Mugen ***** válasza:

1. feladat


Hát logikusan hogy kaphatjuk a legnagyobb számot, hogyha 2 számjegyet elhagyunk? Úgy hogy az első számjegy a legnagyobb, aztán a második számjegy a legnagyobb a lehetőségek közül. Én ezért a 9est nem hagynám el, aztán ott a 7,illetve a 2, és utána jön egy 8-as, hogyha elhagyjuk a 7-et illetve a kettőt akkkor 98340-et kapunk. Szerintem ez a legnagyobb szám amit lehet kapni 2 számjegy elhagyásával.


Most vizsgáljuk meg, hogy ez a szám osztható e 12-vel. Egy szám akkor osztható 12-vel, ha osztható 4-el és 3-al is egyszerre. Kezdjük a 4el való osztást:

egy szám akkor ostzható 4-el ha azt utolsó 2 számjegye osztható 4-el. ez teljeseül


Nézzük a 3mal való osztást. Ez akkor teljesül ha számjegyeinek összege osztható 3mal. 9+8+4+3 = 24 (8*3)

tehát osztható ez is. Ez alapján megtaláltuk ezt a számot.


2,


Itt egy kicsit neked is kell majd számolnod :)


határozzuk meg 144 legnagyobb osztóját.

Egy páros számnak, mindig a fele, a legnagyobb osztója.

épp ezért azt 144/2


a legkisebb osztója, pedig az 2. Bár az 1 is osztja, de szerintem itt a 2re kíváncsiak.


szóval összeszorzod és készen is vagy.

2011. nov. 6. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!:)
2011. nov. 6. 16:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!