Matek! Hogyan kell megcsinálni? (exponenciális egyenlet)


9^x+1/2 +26 *3^x-1 -1



jelmagyarázat:

^ hatványozás

* szorzás



köszi


2011. nov. 7. 17:25
 1/7 anonim ***** válasza:

Az exponenciális függvény az egyik legfontosabb függvény a matematikában. Szokásos jelölése ex vagy exp(x), ahol e egy matematikai állandó, a természetes alapú logaritmus alapja, értéke körülbelül 2,718281828, és Euler-féle számnak is szokták hívni. Alapvető jelentőséggel bír mind a matematika elméletében, mind a mérnöki, pénzügyi, közgazdaságtani stb. alkalmazásokban.

Általában az exponenciális függvény fogalmát általánosabban használják és kiterjesztik az összes kax alakú függvényre, ahol az a szám az alap, amely bármely pozitív valós szám lehet az egy kivételével (tehát a∈R+\{1}), de határozott névelővel ellátva („az exponenciális függvény”) mindig az e alapú exponenciális függvényt jelenti (e szócikk is utóbbit tárgyalja először).



Az exponenciális függvény görbéje, x=0-nál értéke 1, y értéke minden pontban egyenlő a görbe meredekségével.

Valós x változóra az y=ex függvény görbéje mindig pozitív (az x tengely fölött helyezkedik el) és növekvő (balról-jobbra nézve). Soha nem érinti az x tengelyt, de tetszőlegesen megközelíti, így az x tengely a görbének vízszintes aszimptotája. Inverz függvénye a természetes logaritmus függvény, az ln(x), mely az összes pozitív x-re értelmezett.

Általában az x változó tetszőleges valós vagy komplex szám lehet, sőt más, teljesen eltérő matematikai objektum is.

2011. nov. 7. 17:27
 2/7 A kérdező kommentje:
de mi a példa megoldása?
2011. nov. 7. 17:31
 3/7 anonim ***** válasza:

Gondoltam segítek, mert mi nemrég tanultuk az exponenciális egyenleteket, de ezt nem értem most.

Nézd már meg, hogy jól írtad-e le a példát, mert ha egyenletről van szó, akkor valahol egyenlőségjelnek kellene lennie. Meg jó lenne tudni, hogy a +1/2+26 és a -1-1 is a kitevőben van-e.

Ha ezekre válaszolsz, megpróbálom megoldani és ha sikerül leírom neked.

2011. nov. 7. 17:36
 4/7 A kérdező kommentje:

leírom mégegyszer:

9^(x+1/2) +26*3^(x-1) -1=0

ami zárójelben van az van a hatványkitevőben

remélem így már érthetőbb

2011. nov. 7. 17:44
 5/7 anonim ***** válasza:

Így már értem.:)

És tudom, hogy hogy kéne megoldani, de elakadtam.

Mindenesere leíom addig, amíg eljutottam, hátha ezzel is segítek valamennyit.


Mi úgy tanultuk, hogyha a kitevőben összeg vagy különbség van azonosságot kell alkalmazni.

A két azonosság, amit használunk az egyenlet megoldásánál:

a^n * a^m = a^(n+m) -> Leírva nem kell zárójel, de most ezzel jelölöm, hogy a n és a m is a kitevőben van.

a^n / a^m = a^(n-m).


Az egyenlet kitevőit pedig felbontjuk az azonosságok alapján.

Tehát:

9^x * 9^1/2 + 26 * 3^x/3^1 = 0 / *3 (hogy a nevező eltűnjön.)


3*9^x * 3*9^1/2 + 78 * 3^x = 0


Én idáig jutottam el, tovább sehogy sem akar menni. Egyszerűen elakadtam.

Remélem azért tudtam valamennyit segíteni!

2011. nov. 7. 18:02
 6/7 anonim ***** válasza:
Ha észreveszed hogy 9^x=(3^x)^2, láthatod hogy ez a 3^x-re nézve egy másodfokú egyenlet. Innentől kezdve gondolom meg tudod már oldani.
2011. nov. 7. 18:34
 7/7 A kérdező kommentje:
azt észrevettem, de akkor sem tudom hogyan tovább
2011. nov. 7. 18:40