Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell megcsinálni ezt a...

Fuuton kérdése:

Hogy kell megcsinálni ezt a feladatot?

Figyelt kérdés

Íme a feladat:


[link]


Van egy 6m magas, 8m hosszú lejtő tetején egy 2kg- os test. Ehhez a testhez egy rugó van erősítve, és ennek a rugónak a másik vége pedig az emelkedő sarkához van rögzítve.

Annyit tudunk, hogy a rugó 1m- nyi megnyúlásához 14N erő szükséges.

Kérdés az, hogy mennyi a test gyorsulása, ha elengedjük a testet, és mennyi lesz a test sebessége, ha a lejtő feléhez ér?


2011. nov. 15. 15:34
1 2
 1/19 BKRS ***** válasza:

A rugo-allando k=14

6m magas 8 meter hosszu lejto lejtesi szoge A, akkor

sin(A) = 6/8=3/4

Ha felrajzoljuk az eroket, akkor a testre hat a gravitacio, aminek a lejto iranyu komponense: g*sin(A)=g*3/4

vagyis a rugora hato erok osszesen az s meterre a lejto tetelyetol:

F=m*g*3/4 - 14s

F=0 amikor s = m*g*3/(4*14) = 1.05107143 m

vagyis

2.10214286m tavolsagnal lesz a sebessege megint 0 a sebessege, nem er soha a lejto felehez.


A gyorsulas indulaskor 3/4 * g = 7.357 m/s^2


hmm, azthiszem minden rendben, kivancsi vagyok mit fog bongolo szolni hozza.

2011. nov. 15. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Azt nem értem, hogy a lejtési szög miért sin(A), amikor a rajzon nem a lejtő maga 8m, hanem a háromszög x tengelyen mért kiterjedése.

Vagyis, ha a derékszögű háromszög alakú lejtő rövidebbik befogója 6m, a hosszabbik befogója 8m, akkor hogy a lejtési szöget megkapjuk tg, vagy ctg tételt kellet volna használni, nem sin-t.

Jól gondolom?

2011. nov. 15. 18:10
 3/19 A kérdező kommentje:
Sajnálom, én írtam rosszul le a feladatot, de a rajzon be is van jelölve, hogy mi a 8m.
2011. nov. 15. 18:26
 4/19 BKRS ***** válasza:
Aha, latom, akkor tudod a megoldast ennek megfeleloen modositani?
2011. nov. 15. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 BKRS ***** válasza:

Szoval akkor a lejto hossza 10m.

A lejtes szoge amit a vizszintessel bezar:

sin(A) = 6/10 = 3/5


mg eronek a lejto iranyu komponenset kell kiszamolni,

ami mg*sin(A) = mg*3/5


A teljes ero s hossznyira a lejton lefele:

F= mg*3/5 -ks = 2*9,81*3/5 -14s = 11,772 - 14*s

amikor ez 0 akkor lesz a max a sebessege a testnek,

ezutan harmonikus rezgomozgas miatt, meg ugyanannyit megy lefele, amennyit mar eddig is ment.

Szoval mikor lesz az ero 0:

s = (2*9,81*3/5)/14= 0,84 m-nel.

de ez csak az amplitudo fele.

A masik felen lassulni fog, osszesen megteve 1,68m-t.

Ezzel meg mindig nem er le a lejto feleeig.

A gyorsulast meg csak a legelso pillanatra kerdezi a feladat, ami ekkor sak a gravitaciobol adodik, hiszen a rugo meg nem nyult meg:


9,81*3/5 = 5,886


Igy jonak tunik?

2011. nov. 15. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Komolyan mondom, hogy nem értem.

Szerintem félre értettük egymást.

Ugye a test a lejtő tetején van.

A lejtő magasságvonalának az alsó pontjához van erősítve a rugó.

A rajzon az a hullámos vonal a rugót jelölt.

Szóval én azt nem értem, hogy hogyhogy nem éri el a lejtő felét, mikor a rugó gondolom már befeszítve van.

A gyorsulást meg még jobban elősegíti.

Szóval hogyha elengedjük, akkor szerintem már a rugó rántja is meg a testet, ami így gyorsulni fog.

Alapból a rugó 6m-re van kifeszítve.

Ha a test a lejtő feléhez ér, akkor 5m a rugó.

Elvileg még itt is gyorsít rajta.

Akkor szerinted miért ne érné el a test a lejtő felét?

2011. nov. 15. 22:01
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan erről írtam az imént BKRS-nek privát üzenetet, remélem hamarosan válaszol rá.

Emellett szerintem minden egyes pillanatban külön rugóerővetülettel kellene számolni, mivel folyton változik a rögzítési ponthoz képest a rugó helyzete, és szerintem nem szabad tisztán k*s rugóerővel számolni, hiszen az a rugóerő nem párhuzamos a lejtővel, a hatásvonala átmegy a rugó rögzítési pontján, ezért csak vetülettel kellene szerintem számolni. De már neked is mondtam kedves kérdező, hogy a kinetikához én nem értek :)

2011. nov. 15. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 BKRS ***** válasza:

Akkor most hasonlitsd ossze az abrat azzal amit irtal.


Ha az abra szerint akarsz szamolni, akkor tudni kellene minimum a rugo hosszat, kulonben nem fogod tudni, hogy hol mekkora erovel hat.

2011. nov. 15. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 BKRS ***** válasza:

Ujabb interpretacio a kiindulasi allapotra:

ebben az allapotban a rugo meg van nyujtva 6m-nyire, es a rugo hossza mikor s tavolsagban van a palyan lefele menet a test:

6+ √(7-12s*sin(A) )lenne, vagyis ezzel aranyos lesz a rugo ereje, de ennek meg megvan az bukeja, hogy ki kell szamolni a lejto iranyu komponenset is az ebbol eredo eronek. :)

2011. nov. 15. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, ami mondjuk logikusnak tűnhet, hogy a lejtő csúcsán nyugalmi állapotban van a rugó. Ha innen nézzük, akkor a lejtő pontjain a megnyúlás nem s, hanem 6 - 6*cos(alfa). Ha a rugó mérete 0, és 6 méterre is kifeszítve van, akkor is ugyanilyen elven kell meghatározni.

Ez biztosan nem középiskolás feladat, de sanszos szerintem, hogy rosszul másoltad le a feladatot.

2011. nov. 15. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!