Sűrgős Tudna valki segíteni?


1,Egy 21.9 cm3-es tartályban 231 kPa nyomású 193 ºC hőmérsékletű oxigén (M=32g/mol) gáz van. A gáz melegítésével nyomását 299 kPa-val megnöveljük. A szelep hibája miatt a gáz 29 %-a kiszökik. Mekkora lesz a gáz hőmérséklete ºC-ban?

2,Egy dugattyúval lezárt 592 mm3-es tartályban 624 kPa nyomású argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 218 ºC. A gáz nyomását a tartály térfogatának változtatásával 0.379 MPa-ra változtatjuk, miközben a hőmérsékletet a kezdeti értéken tartjuk. A folyamat közben 1447.9 μg gáz kiszökik a tartályból. Mekkora lesz a tartály térfogata cm3-ben?

3,Egy dugattyúval lezárt 0.457 m3-es tartályban 490 kPa nyomású oxigén (M=32 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 89 ºC. A gáz térfogatát a tartály hőmérsékletének változtatásával 294 dm3-re változtatjuk. Eközben a gáz 32 %-a elszökik. Mekkora a maradék gáz hőmérséklete, ha nyomása változatlan maradt?

4,Egy dugattyúval lezárt 60 dm3-es tartályban 0.265 MPa nyomású nitrogén (M=28 g/mol) gáz van. A kezdetben 94 ºC-os gáz hőmérsékletét 178 K-nel megnöveljük, miközben kiengedünk 35.02 g-ot. Mekkora lesz a maradék gáz térfogata dm3-ben, ha nyomása változatlan marad?

5,Egy dugattyúval lezárt 531 dm3-es tartályban 0.472 MPa nyomású argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 167 ºC. A tartály nyomását 362 kPa-ra változtatjuk, miközben hőmérséklete 79 ºC-ra változik. A dugattyú nem zár tökéletesen, ezért a folyamat során 0.4659 kg gáz a környezetbe távozik. Mekkora lesz a tartály térfogata a folyamat végén m3-ben?


2011. nov. 18. 16:51
 1/2 bongolo ***** válasza:

Itt volt szó pár napja hasonló feladatokról:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2011. nov. 18. 20:36
 2/2 bongolo ***** válasza:

Néhány feladatnál kell anyagmennyiséget is számolni, nézzük mondjuk a 2. feladatot:


Az egyetemes gáztörvény képletét kell használni:

pV = nRT

p: Pascalban

V: m³-ben

n: mol-ban

R = 8,314 J/mol·K

T: Kelvinben


Ha a nyomás MPa-ban van megadva, a térfogat pedig cm³-ben, úgy is jó, mert 1 MPa = 10⁶ Pa és 1 cm³ = 10⁻⁶ cm³, tehát a 10 hatványok kiejtik egymást. Számoljunk úgy (úgyis cm³-ben kell megadni a végeredményt)


V₁ = 592 mm³ = 0,592 cm³

p₁ = 624 kPa = 0,624 MPa

T₁ = 218 °C = 491 °K

M = 40 g/mol


p₂ = 0,379 MPa

T₂ = T₁

Δm = 1447,9 μg

V₂ = ? cm³


Kezdetben:

p₁V₁ = n₁RT₁

Ebből minden adat ismert n₁ kivételével, azt tehát kiszámolhatjuk:

n₁ = p₁V₁/(RT₁) = 0,624·0,592/8,314/491 = 90,493 μ mol

(Olyan pici szám jön ki a számológéppel, hogy átváltottam mikromolba)


A gáz kezdeti tömege ebből kiszámolható:

m₁ = M·n₁ = 40·90,493 = 3619,72 μg

Ez csökken Δm-mel:

m₂ = m₁ - Δm = 3619,72 µg - 1447,9 μg = 2171,82 µg

Ezt vissza kell számolnunk anyagmennyiségbe:

n₂ = m₂/M = 2171,82 µg / 40 g/mol = 54,296 µ mol


A folyamat végén:

p₂V₂ = n₂RT₂

V₂ = n₂RT₂/p₂

V₂ = 54,296 µ mol·8,314 J/mol K · 491 K / 0,379 MPa

V₂ = 54,296·8,314·491/0,379 µcm³ = 584817 µcm³

V₂ = 0,585 cm³

2011. nov. 18. 21:26