Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » SEGÍTSETEK LÉGYSZI! Valaki le...

SEGÍTSETEK LÉGYSZI! Valaki le tudná írni, vagy oldalt adni ahol leírják hogy az állam felépítése milyen volt az Árpádok korában, Hunyadiak korában, és az Anjouk korában?

Figyelt kérdés

Azt a házit kaptam hogy az állam felépítését kell leírnom ebben a 3 megadott "kor"-ban!

Szerdára kell megcsinálni, nem is tudom hogy mit lehetne írni :/


2011. nov. 19. 07:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Szia, merre laksz? Van ott könyvtár? A legjobb ezt könyvekből megcsinálni. Hányadikos vagy?
2011. nov. 19. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
11.ikes vagyok, könyvtár van....:)
2011. nov. 19. 08:24
 3/12 A kérdező kommentje:
és mégis milyen könyvekből? :D
2011. nov. 19. 08:24
 4/12 anonim ***** válasza:
3.) Szent István és az államalapítás - Géza halála után Koppány is fellépett hatalmi igényekkel àIstván legyőzte így az ő kezébe jutott a fejedelmi hatalom + II. Szilveszter pápa megadta neki a királyi címetà 1000 és 1001 fordulóján Istvánt megkoronázták Esztergomban a.) Egyházszervezés - döntő jelentőségű volt az önálló magyar egyházszervezet létrehozása - ez tovább erősítette az ország függetlenségét - István alapította az esztergomi érsekséget + számos püspökséget - létrejöttek az első kolostorok - a falvakat templomépítésre kötelezte - az egyház ellátására előírta a tized fizetését - az új vallásra való áttérés nem mindig volt zökkenőmentes b.) Államszervezés - a világi államhatalom kiépítése az ő nevéhez fűződik - ekkorra befejeződött a vérségi alapokon nyugvó törzsi szerveződések felszámolásaàmegkezdődött a területi közigazgatás kialakítása - az ország területe királyi vármegyékre tagolódott melyek katonai-igazgatási, gazdasági és bírói feladatokat láttak el - élén a megyeispán álltà adót szedett, bíráskodott, esetleg hadba vezette a megye csapatait - a királyi vármegyék bázisai a királyi várak voltak - a várak vezetői a várispánok voltak, ide tartoztak a várjobbágyok, és a várnépek is - katonai szervezetet hoztak létreà a királyi haderő a királyi várakban összpontosult - létrejött a királyi udvari szervezet és az udvartartás - ekkor naturális, önellátó gazdálkodás folytàa királyi udvar mozgott az országban és az egyes udvarházakban felhalmozott élelmiszert elfogyasztotta - felállították nyugati mintára az ország legfőbb vezetői testületétàkirályi tanács à legfontosabb személyek: esztergomi érsek+ nádorispán c.) Társadalom - a Szent István-kori társadalom jogi szempontból két részre oszlott: szabadok és szolgák - a szabad ember maga intézte sorsát, részesült a közszabadságból - a szolga fölött ura rendelkezett - a szabadok társadalma három részből állt: · urak: Istvánt támogató hazai előkelők · vitézek: katonáskodó középréteg · nincstelenek: szegény, de személyükben szabadok - a szabadok társadalma vendégekkelàhospesekkel gyarapodott
2011. nov. 19. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Államszervezeti reform [szerkesztés]


Lajos királyságának vége felé, 1375 és 1380 között komoly változtatások történtek a Magyar Királyság államigazgatásában. Az addig királyi kézben levő nagypecsét előlapja 1375-től kezdve a királyi tanács akaratának jelképévé vált, így jellege állami lett az addigi uralkodói helyett. A király autentikus pecsétje ettől kezdve a titkos pecsét lett, amelynek őrzésére 1374-ben neveztek ki először titkos kancellárt (addig a titkos jegyző látta el ezt a funkciót).


A reform keretében a kancellária tényleges vezetése az alkancellár kezéből a kancelláréba került át, aki egyúttal a királyi különös jelenléti bíróság rendes tagjává vált (az alkancellár addig delegált tag volt).


Az elszaporodó panaszok feldolgozására és a bírósági ügyek szortírozására állították fel az ún. audiencia-irodát, amelynek irányítása az addig hiteleshelyként működő kápolnaispán feladata lett, aki továbbra is a középpecsét őre maradt, ám ettől kezdve nem a saját, hanem a király nevében intézkedett.


Ugyanehhez az újítássorozathoz köthető a tárnokmesteri funkció átalakulása. 1375-ben Szepesi Jakab országbíró kapta azt a feladatot, hogy elsőként a szabad királyi városok felett ítélkezzen; segédei a nemesi ülnökök voltak. Ezzel párhuzamosan a tárnok addigi kincstári feladatait a kincstartó vette át.

2011. nov. 19. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

és a hunyadi:


[link]

2011. nov. 19. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
amúgy a törikönyveidben minden benne van, nemtudom mit értetlenkedsz
2011. nov. 19. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2011. nov. 19. 12:34
 9/12 A kérdező kommentje:
jah és még annyi hogy még milyen jogszabályok voltak???? :P
2011. nov. 19. 13:59
 10/12 anonim ***** válasza:
ez most komoly? használd már a tkönyvet vazze
2011. nov. 19. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!