Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mit tudtok a DNS-ről? Az...

Mit tudtok a DNS-ről? Az eukariótáról mit tudtok? Homeosztázisról? A nyílt-zárt vérkeringésekről, hogyan tudom őket megkülönböztetni? A szív felépítése és működéséről is?

Figyelt kérdés

Ha lehet a válaszokat bőven, nagyon meg köszönném.

A dolgokat ha lehet felépítésüket logikusan és semmit ne hagyatok ki.. Köszönöm..


2011. febr. 13. 16:22
 1/7 anonim ***** válasza:

Ezek akkora témák, hogy könyvet lehetne írni róluk.

Miért nem használod a google-t vagy a könyvedet?

Sokkal egyszerűbb lenne úgy válaszolni, ha elmondanád, hogy mégis mit nem értesz rajtuk, mi nem világos.

2011. febr. 13. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Jó jó igazából nekem ez nem házi feladta, tanulnom kell sajnos, lenne még kérdésem,


Mit tudtok plazmolízisról, a plazmolízis az csak az amikor egy sejt vizet csap ki magából?

Mi a különbség a ozmózis és a plazmolízis között?


Nagyon meg köszönném, most ásom bele magam a témába valaki tud rá választ adni? Valaki már jobban bele ásta magát?

2011. febr. 13. 18:12
 3/7 anonim ***** válasza:
Ajánlom figyelmedbe a mozaikos bioszkönyveket. Abban az összes kérdésedre találsz választ.
2011. febr. 13. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Mennyire kell részletesen? Az a probléma, hogy nem tudjuk, mit kell tudnod, mi van a tananyagodban. A legjobb ötlet így valóban a tankönyv, a tanár valószínűleg azt fogja számon kérni.

Amúgy nagyon vázlatosan:


DNS az örökítőanyag, az eukarióta sejtek sejtmagjában található, prokariótákban a citoplazmában szabadon. Lehet cirkuláris és egyenes is, cirkuláris a baktériumuk kromoszómája (azaz DNS-e). Egy-egy eukarióta kromoszóma egy-egy kromatídája egy-egy hosszú DNS szálnak felel meg. A DNS-en gének vannak, a gén egy tulajdonságot meghatározó, azaz egy fehérjét kódoló DNS szakasz. A géneknek több alléljuk van, ezek azonos lókuszon találhatóak, azaz a DNS ugyanazon helyén (ugyan attól a bázispártól ugyanaddig a bázispárig tart), de elétről kehetnek. Pl a vércsoportot meghatározó gén lehet A vagy B vagy 0 allélú. A DNS nukleotidok hosszú láncolata, négyféle bázis (így négyféle nukleotid) létezik, A, T, G, C. A mindig T-vel áll szemben, G mindig C-vel. A és T kétszeres, C és G háromszoros hidrogénkötéssel kapcsolódik egymáshoz. Az egyes nukleotidok egy cukorból (dezoxiribóz) és egy foszforsavból állnak, illetve egy-egy nitrogéntartalmú szerves bázisból. A DNS vázát a cukorfoszfát lánc adja, a "létra fokai" a bázisok. A DNS egy kettős spirál, olyan, mintha egy létrát megtekernél maga körül. Sejtosztódáskor megkettőződik, a két szál elválik egymástól és polimeráz enzimek az egyes nukleotidokkal szemben egy új szálat építenek a megfelelő komplementer nukleotdokból. Ez a szemikonzervatív replikáció. Fehérjeszintéziskor is hasonló folyamat zajlik le, de lényeges különbség, hogy itt csak egyes génekről készül másolat és a másolat nem egy DNS, hanem RNS szál. Az RNS ribózt tartalmaz dezoxiribóz helyett, és nincs benne T, csak U, ez kerül az A-ne szembe. A fehérjeszontéziskor DNSről keltkező RNS az mRNS, ez ijut a citoplazmába, hozzáköt a riboszómákhoz és ott a riboszóma "lefordítja" a "kódot" aminósavakra.

Még egyszer megkérdezem. Mire voltál kíváncsi? Melyik részére lenne szükséged? A DNS nagyon tág fogalom, órákat lehetne beszélni róla, de nem tudom, mit kell tanulnod.


Eukarióták a valódi sejtmaggal rendelkező élőlények. Egysejtűek, növények, gombák, állatok... A baktériumoknak citoplazmában szabadon úszik a DNSük, ők nem rendelkeznek sejtmaggal, ők a prokarióták. Más egyéb sejten belüli membránrendszerrel sem rendelkeznek, míg az eukarióták igen. Az eukariótáknak van (illetve néhány csak lehet): dER, sER, Golgi apparátus, vezikulák, lizoszómák, mitokondriumok, maghártya, vakuólum, kloroplasztiszok...


A homeosztázis a szervezet belső egyensúlya egy adott környezetben. Minden rendszer arra törekszik, hogy a homeosztázist fenntartsa.


A nyílt és azárt keringési rendszer közt az a különbség, hogy a nyílt keringésnél a "vérereknek" nincs vége, nyíltan végződnek, belőlük a testfolyadék szabadon kifolyik a szövetekbe. Majd újra összeszedődik és további "ereken" át visszajut a szívbe. A zárt keringési rendszerben a csövek folytonosak. Képzeld el azt hogy van egy poharad, benne kövekkel és vízzel, és egy gumicsöved, ami kör alakú, amiben egy motor keringeti a folyadékot. A pohárban levő víz a szövetek sejtközti folyadékát jelképezi, a kövek a sejteket, a csőben levő pedig a testfolyadékot. Ha a csöved C alakú, azaz a elvágod valahol a csövet és a két végét belelógatod a pohárban levő vízbe, akkor a motor a pohár vizét folyamatosan összemossa a csőben lévővel, és viszont. Ez a nyílt keringési rendszer. Ha azonban a csöved kör alakú marad és a pohárba egy olyan rész lóg be, amin csak átszűrődik a folyadék de ki sosem folyik igazán, akkor a keringési rendszered zárt. Ami a nyílt keringésből hiányzik, az a hajszálérhálózat. Nyílt keringése van az ízeltlábúaknak, zárt a gerinceseknek. Nyílt keringési rendszer esetén nem beszélünk vérről, ott a testfolyadék neve hemolimfa.


A szív rovaroknál a vérér megvastagodása, öt egymás utáni megvastagodás, mely ritmikusan összehúzódva a fej irányába pumpálja a hemolimfát. Gerinceseknél más a helyzet. Halaknál a rovarokéhoz valamelyest hasonló elven működik a szív, van egy vénás öböl, ahova a test felől érkezik az oxigénszegény vér, innen a pitvarba, majd a kamrába jut, ahonnan a verőér a kopoltyúba pumpálja. Ott újra felfrissül és így jut a szervekhez. A halaknak csak egy vérkörük van, a szív mindig fáradt vért pumpál. Emlősöknél és madaraknál két vérkör van. A testből a jobb pitvarba érkezik a fáradt vér, innen a jobb kamrába jut, ez a kis vérkörbe, azaz a tüdő felé juttatja a vért. Itt felfrissül, és a bal pitvarba, majd bal kamrába érkezik a már friss vér. A bal kamra az aortába, onnan az artériákba juttatja a vért, ez megy a test felé. Ez a nagy vérkör. Kétéltűek és hüllők esetén a két vérkör még nem különült el egymástól teljesen. A szív amúgy saját ingerületkeltő és –vezető rendszerrel rendelkezik, a jobb pitvar falában van a színusz csomó, ez az ingerületkeltő központ. Persze a bolygóideg befolyásolja a szív ritmusát, így a központi idegrendszernek is szerepe van a szívritmus kialakításában. A szív izomzata a harántcsíkolt izomzat egy speciális formája, szívizomszövet. Ez sejtekből áll, de nem teljes a sejtmembránjuk, az egyes sejtek közt Eberth féle vonalak vannak, illetve elektromos kapcsolatok az ingerület jobb terjedése miatt.


Plazmolízis az, mikor egy sejtet egy nála töményebb oldatba helyezel. A víz a diffúzió miatt kimegy a sejtből (nem kicsapódik), és így a sejt összezsugorodik. A sejtfallal rendelkező sejtek bizonyos fokig képesek védekezni ez ellen, a plazmolízis jelenségével. A sejtfal változatlan méretű marad, azonban benne a sejt összezsugorodik. Az állati sejtek azonban elpusztulnak náluk töményebb oldatba kerülve. Ennek ellentéte az, mikor egy sejtet desztillált vízbe teszel, A sejtbe vándorol a sok víz, így az addig duzzad, míg végül a membránja nem bírja tovább és kidurran. Vérsejteknél szoktak ilyen kísérletet csinálni, ez a hemolízis.


Az ozmózis a féligáteresztő hártyán át történő diffúzió. Ez maga a diffúzió jelensége, azaz az, hogy a víz kivándorol a sejtből vagy befelé megy és felduzzasztja azt. A plazmolízis a diffúzió következménye.


Továbbra sem tudom, mire lenne pontosan szükséged. Nem hiszem, hogy ez a válasz elég egy jó dolgozathoz, esetleg érettségihez, szóval neked is alaposan utána kéne olvasnod. De ha kérdésed van, írj e-mailt, szívesen megválaszolom. De akkor az legyen konkrét, kérlek, mert könyvet írni neked azért nincs időm… :/

2011. febr. 13. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
köszönöm kedves utolsó még nagy sok kérdésem lesz ezen felül, most nincs időm arra hogy elolvassam mert iskolába kell mennem, de amikor haza jövök tanulmányozom amit írtál és még biztos hogy kb 1000 kérdésem lesz.
2011. febr. 14. 07:11
 6/7 A kérdező kommentje:

szerintem ennyi elég amennyit leírtál, nagyon szépen köszönöm,


van még időm hogy átolvasgassam, mert nincs első órám...

Ha haza jöttem még 1000 kérdésem lesz :)

2011. febr. 14. 07:16
 7/7 A kérdező kommentje:

elolvastam és nagyon szépen köszönöm...

Ezeket a dolgokat azért még át kell tanulmányoznom, hogy rendesen megértsem, és nagyon szépen köszönöm.

Sajnos ma nem tudtam tanulni mivel, 8 órám volt ma, és hát 2 tesi óra, és úgy elfáradtam, hogy amikor haza jöttem ágynak dőltem :)...


Még sok sok kérdésem lesz, de majd csak holnap. Sajnálom hogy ma nem értem rá tanulni.


Egyébként orvos szeretnék lenni, biológia érettségi előtt állok... Remélem sikerül, csak rajtam múlik. Éjjel nappal tanulni fogok, csak nem ma :DDD

2011. febr. 14. 20:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!