Felvételi feladatsoron hogy kell megcsinálni ezt a matekos feladatot? (A feladat lent)


Nyolcadikos vagyok és írom itthon a felvételiket gyakorlásképpen, de van egy feladattípus amit nem tudok megoldani sehogyan sem.

Itt van egy példa ebből a típusból:


Kertész gazda egy kosár almát vitt a piacra. Az első vevő megvette az almák felét, a második a maradék harmadát, a harmadik a még megmaradt almák ötödét. A negyedik vevő elvitte a megmaradt nyolc almát.


a) Hányszor több almát vett az első vevő, mint a második?

b) Az összes alma hányadrészét vette meg a harmadik vevő?

c) Hány alma volt a kosárban eredetileg?

d) Hány almát vett a harmadik vevő?

e) Melyik vevő vásárolta a legkevesebb almát?


Ez lenne a feladat és a hozzá tartozó kérdések. Légyszi ne csak a kérdésekre válaszoljatok, mert azt megtudom nézni a javítókulcsban is, hanem, a gondolkodásmenetét, vagyis, hogy hogyan oldom meg az ilyesmi feladatokat. Előre is köszönöm, nagy segítség lenne ha valaki leírná.


2011. nov. 27. 11:35
 1/3 anonim ***** válasza:
Kiszámolod úgy, hogy visszafelé számolsz ( ha 8 almát vitt el a 4. vevő, ami után már egy sem maradt, ez a 8 a harmadik vásárló előtt még az összes 4/5-e volt, mert 1/5-ödét vitték el) ha ezt végigszámolod, a kérdésekre válaszolni gyerekjáték lesz.
2011. nov. 27. 11:40
 2/3 anonim ***** válasza:

A, 3x annyit mert megvette a felét a másik meg a másik felének a harmadát --> a másikhoz képest 3x annyi almát vet

B, 1/6 mert a felének az 1/3át vette meg a nevezőt megszozod 2vel /mert ugyebár több almából.../

D, 8*1/5

C, 8 + 8*1/5 + (8*1/5)*1/3 + (8*1/5*1/3)*1/2 -> de ez nem tuti

E, ezt meg majd a cből visszakell osztani...

2011. nov. 27. 11:44
 3/3 rémuralom ***** válasza:

Sima elsőfokú egyenlet, általános iskolai tananyag.

Ismeretlennel a kosárban eredetileg volt almák számát érdemes jelölni, legyen a szokásjog kedvéért x.


Innentől olvassuk a feladatot. Kertész gazda egy kosár almát vitt a piacra (ezt már felírtuk, a kosárban x darab alma volt).

Az első vevő megvette az almák felét, már írod is: 1/2 x (hiszen x almának 1/2 x a fele).

A második a maradék harmadát. Tehát, miután az első vevő elvitt 1/2 x-et, maradt még 1/2 x, ennek a harmadát, tehát 1/2 * 1/3 = 1/6 x-et. Így már 1/2 + 1/6 = 2/3 x-et vittek el. Maradt tehát még 1/3 x.

A harmadik vevő ennek a megmaradt 1/3 x-nek vitte el az ötödét, vagyis 1/15 x-et. A negyedik vevő pedig a megmaradt 8 almát vitte el, így mind az x alma elfogyott.


Így már felírhatjuk az egyenletet: az első vevő elvitt 1/2 x-et, a második 1/6 x-et, a harmadik 1/15 x-et, a negyedik pedig 8 darabot. Ezek összege x kell, hogy legyen.

Az egyenlet így fest: 1/2 x + 1/6 x + 1/15 x + 8 = x

A törteket közös nevezőre hozva, összevonva, a nevezővel az egyenletet beszorozva, rendezve és leosztva megkapjuk, hogy x = 30. Ennyi alma volt eredetileg a kosárban. A többi kérdés esetében már számolhatunk ezzel a 30-cal, nem kell újabb egyenleteket felírni.

2011. nov. 27. 14:08