Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Jól számoltam ki az ellenállás...

Jól számoltam ki az ellenállás teljesítményét?

Figyelt kérdés

Van egy 12 Voltos elemem, és 3 darab 3,5 Voltos LEDem, amik sorban vannak kötve. Egy LEDnek 0,02 Amper áram kell.

A soros kapcsolásban a LEDek eredő feszültsége 10,5 Volt, és az áram erőssége marad 0,02 Amper. És marad 1,5 Volt, amit el kell vonni a LEDektől.


R=U/I ellenállás kiszámítása

P=U*I teljesítmény kiszámítása


R= 1,5Volt / 0,02Amper = 600Ohm

P= 1,5Volt * 0,02Amper = 0,24Watt


Azért 1,5 Volttal számoltam, mert annyi áramnak kell átesnie az ellenálláson.


Így kell csinálni?


2011. dec. 1. 16:27
 1/7 A kérdező kommentje:
A teljesítmény kiszámításánál az ellenállásról írtam.
2011. dec. 1. 16:30
 2/7 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom, nekem

1,5/0,02=75

és

1,5*0,02=0,03

2011. dec. 1. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"Azért 1,5 Volttal számoltam"

Szerintem 12V-tal számoltál. :)

2011. dec. 1. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Ja tényleg mert utólag jutott az eszembe, hogy hogyan kell kiszámolni, leírtam a képletet, de nem számoltam ki az új képlettel :D

De akkor úgy kell ahogyan az első válaszoló?

2011. dec. 1. 16:50
 5/7 Shai-Hulud ***** válasza:

Azért ez nem ennyire egyszerű. Az elemeknek (vagy telepnek) is van saját belső ellenállása, és a LED-nek is van működés közben belső ellenállása. Ezek az ellenállások elég kicsik ugyan (néhányszor 10 Ohm), de ilyen kis feszültség eséseknél, amelyeket te tervezel már bizony be kell számítani ezeket is.


Mivel itt ténylegesen pontos értékekre azért nincs szükség, tapasztalati úton KB 100 Ohm / Volt ellenállás értékeket szoktak használni. Pl. 1db LED (kb. 2,5V nyitófeszültség) esetén 5V-os táphoz 220 Ohm-os ellenállást, 12V-nál pedig 1 kOhm-os ellenállást szoktak használni (ezek a legközelebb eső standard ellenállás értékek).


3 db. LED sorbakötése esetén, ha a kapocsfeszültségük TÉNYLEG 10,5V-ra adódik (ez ugye LED tipus függő), akkor kb. 150 Ohm-os ellenállás jó a 12V-os táphoz. Az átfolyó áram kb 20 mA lesz (az elem feszültséga "leesik" a feszültségosztás miatt kb 10,8V-ra), és emiatt még a 0,1W-os ellenállás is bőven elég.


Szerintem.


Pedro

2011. dec. 1. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Javaslom ezt a kiszámolókát:

[link]


Itt találsz nyitófeszülségeket színtől függően:

[link]

2011. dec. 2. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi
2011. dec. 3. 12:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!