Valaki segítene ebben a deriválási feladatban?

Figyelt kérdés

mit kezdjek az ekkora deriváltakkal? Nagyon hosszú lett, de ha pl ezt írom zh-ban az nem lesz jó gondolom. de képtelen vagyok egyszerűsíteni

egyáltalán jól csináltam?


[link]


2011. dec. 11. 18:02
 1/5 bongolo ***** válasza:

Jól csináltad.

Nem kell egyszerűsíteni, ennyit várnak el szerintem ZHn is.

2011. dec. 11. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi, neked elhiszem. csak azért kérdeztem mert Wolfram a számlálóba x^2-et írt.
2011. dec. 11. 19:47
 3/5 bongolo ***** válasza:

A Wolfram csodákra képes :)

Azért valamennyit lehet egyszerűsíteni azon, amit csináltál. Van pl. cos x - cos x, ami kiejti egymást, ugyanúgy -sin x + sin x is. Ezek után ami marad: (csak a számlálót írom, a nevező egyszerűen a négyzet, ahogy írtad)


x·sin(x)(cos x + x·sin x) - x·cos(x)(sin x - x·cos x)


Szóval ennyit könnyen lehet csinálni, de akkor már próbáljuk tovább: emeljünk ki x-et, meg bontsuk fel a többi zárójelet:


x·(sin x · cos x + x·sin²x − cos x · sin x + x·cos²x)


Hát, nem is kellett most a Wolfram-nak nagy csodákat csinálnia, tényleg kijön ebből az x² :)

Ugye te is látod?


Egyébként nem egyetemi ember vagyok, nem nagyon tudom, hogy a különböző matek tanszékeken mennyit várnak el. Azért az az érzésem, hogy deriválás kapcsán a deriválási szabályokat nézik, nem azt, hogy utána hogyan egyszerűsíted a kifejezést. De azért your mileage may vary :)

2011. dec. 11. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi hogy elmagyaráztad :) hát jobban belegondolva ha ez egy vektormező egyik komponense lenne és kéne mégegyszer deriválni akkor lényegesen egyszerűbb véges időn belül a x^2-t, mint azt az állatot amiből ez lett :D


de elég jól tudod a matematikát, gondolom már ex-egyetemista vagy :)

2011. dec. 11. 23:29
 5/5 bongolo ***** válasza:
Hát, én már ex vagyok, de a lányom meg a fiam éppen most egyetemisták :)
2011. dec. 11. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!